Zapraszamy na 27. edycję "Biegu po Indeks" organizowanego przez Politechnikę Koszalińską i samorząd miasta

Politechnika Koszalińska we współpracy z lokalnymi władzami Miasta Koszalin zapowiadają kolejną, 27. edycję tradycyjnego konkursu o nazwie „Bieg po Indeks”. Główną nagrodą jest gwarantowane miejsce studiów oraz stypendium na renomowanej uczelni. Konkurs ma za zadanie pobudzić zainteresowania licealistów naukami ścisłymi – matematyką, fizyką i informatyką, przygotować ich do matury i zachęcić do podjęcia studiów na Politechnice Koszalińskiej.

W pierwszym, przygotowawczym etapie konkursu uczestniczyć będzie nawet do 600 uczniów pochodzących z różnych regionów Polski: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Jak podkreśla prezydent miasta Koszalin, Piotr Jedliński, jest to świetna okazja dla młodych ludzi do solidnego przygotowania się do matury i szansa na długie wakacje przed rozpoczęciem studiów. Prezydent cieszy się również z aktywności uczniów spoza województwa.

Dr hab. Danuta Zawadzka, profesor i rektor Politechniki Koszalińskiej zwraca uwagę, że co roku do pierwszego etapu przystępuje od 400 do 600 uczniów. Podkreśla także, że coraz częściej młodzież wybiera fizykę jako przedmiot do zdania na maturze. Dodaje również, że laureaci poprzedniej, 26. edycji konkursu, którzy zdecydowali się na studia na Politechnice Koszalińskiej, wybrali kierunki takie jak budownictwo, informatyka i energetyka.

Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy to faza przygotowawcza, która rozpoczęła się 8 stycznia i polega na rozwiązywaniu zadań z matematyki, fizyki i informatyki dostępnych na stronie konkursu – http://bpi.tu.koszalin.pl/. Następnie uczestnicy przechodzą do drugiego etapu o charakterze półfinału planowanego na dni od 26 lutego do 11 marca. Finał zaplanowany jest na 22 marca i przewiduje udział około 200 osób. Będzie to egzamin pisemny organizowany na terenie Politechniki Koszalińskiej.

Wśród nagród przewidziano dyplomy dla 30 laureatów oraz nagrody pieniężne w wysokości od 500 do 1000 złotych dla najlepszych. Trójka najlepszych uczestników, którzy zdecydują się na studia na Politechnice Koszalińskiej, otrzyma stypendium w wysokości 3000 zł, 2500 zł i 2000 zł wypłacane miesięcznie podczas pierwszego semestru studiów. Nagrody pieniężne trafią również do nauczycieli-opiekunów uczniów, którzy zdobędą miejsca I-III. Miasto Koszalin przekazuje na nagrody rzeczowe 20 tysięcy złotych z własnego budżetu, a Politechnika przygotowała 40 tysięcy złotych na nagrody i koszty organizacyjne.