Zakłady Aktywności Zawodowej w województwie zachodniopomorskim planują działalność i zasoby na 2024 rok

Aktualnie koszt rocznego zatrudnienia jednej osoby niepełnosprawnej wynosi 31 tysięcy złotych. Jednak planuje się zwiększenie tego wskaźnika do 37 tysięcy złotych. To wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym.

Wielu zakładów otrzymało znaczne dofinansowanie na swoje działania, takie jak Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia” w Stargardzie, który otrzymał 2 511 000 zł z PFRON. Ta placówka, pierwsza tego typu w Polsce, działa od 2000 roku i specjalizuje się w usługach cateringowych podczas różnych wydarzeń. Dodatkowo zajmuje się pielęgnacją terenów zielonych i prowadzi palarnię kawy. W przyszłym roku planowane jest zatrudnienie dla 81 osób z niepełnosprawnością.

Inne zakłady, które otrzymały dofinansowanie, to między innymi ZAZ w Goleniowie (4 340 000 zł), Międzygminny Zakład Aktywności Zawodowej w Dobrej (5 425 000 zł), ZAZ w Kamieniu Pomorskim (1 891 000 zł) i Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Gryfinie (1 302 000 zł).

Pozostałe zakłady, takie jak ZAZ w Juchowie, Wałczu i Choszcznie, także otrzymały znaczne dofinansowanie na swoją działalność. Na początku 2024 roku ZAZ-om zostaną przekazane dodatkowe środki z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego na 2024 rok, co stanowi kwotę ponad 7,4 miliona złotych.