Rozbudowa energetyki odnawialnej: Wielka farma fotowoltaiczna powstaje w pobliżu Białego Boru

W okolicach Białego Boru ma zagościć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych na polskim gruncie. Inwestorem, który postanowił podjąć się tego ambitnego projektu, jest ten sam, który wcześniej zainwestował tam w budowę farmy siłowni wiatrowych.

Xavier Canals, członek zarządu DK Farma Wiatrowa – spółki należącej do hiszpańskiego koncernu Iberolica, zapewnia, że firma jest na właściwej ścieżce do realizacji projektu. Aktualnie inwestor złożył wniosek o zezwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej na terenach gminy Biały Bór i ma nadzieję otrzymać pozytywną decyzję jeszcze w tym roku. Po uzyskaniu niezbędnych środków finansowych, planowany start procesu inwestycyjnego jest ustalony na połowę 2024 roku.

Potencjał nowo powstającej farmy jest imponujący. Ma ona zajmować aż 115 hektarów i dostarczać moc na poziomie 120 megawatów. To stawia ją w czołówce największych instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Obecnie, największą moc, wynoszącą 204 MW, posiada znajdująca się na Pomorzu 300-hektarowa elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie, która docelowo ma dochodzić do 290 MW i zasilać ponad 150 tysięcy domów.

Warto przypomnieć, że firma Iberolica kilka lat temu zrealizowała w okolicach Białego Boru inwestycję w postaci 42 elektrowni wiatrowych o sumarycznej mocy 145 MW. Całkowite koszty tego przedsięwzięcia wyniosły około 675 milionów złotych.

Zarówno energetyka wiatrowa, jak i fotowoltaika to sektory energii odnawialnej, które obecnie rozwijają się najszybciej. W tym roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów, z czego aż trzy czwarte pochodzi z małych instalacji domowych.