Rocznica Polskiego Koła Łowieckiego obchodzona z rozmachem w Sianowie

W Sianowie odbyły się uroczystości związane z obchodami rocznicy polskiego łowiectwa. Rozpoczęcie obchodów miało miejsce na Górze Chełmskiej, gdzie odprawiona została msza święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Krzysztofa Zadarko. Następnie, na stadionie miejskim w Sianowie, rozpoczęła się zabawa.

Podczas festynu myśliwego, oprócz możliwości skosztowania dziczyzny, przygotowano szereg atrakcji takich jak pokazy sokolnicze oraz prezentacje psów myśliwskich. Amatorzy mody mogli również zobaczyć pokaz mody myśliwskiej a miłośnicy muzyki – koncerty sygnalistów. Myśliwi ze słupskiego i koszalińskiego okręgu podkreślali, że łowiectwo to dla nich przede wszystkim możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Jak mówili, szanują przyrodę i zwierzęta i dokładają wszelkich starań aby ich populacja w lasach była jak najliczniejsza.

Jan Kupczak, łowczy okręgowy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Koszalinie, zauważył, że festyn jest nie tylko okazją do świętowania ale również doskonałą platformą edukacyjną. Pokazuje dorobek i kulturę myśliwych wypracowane przez wieki. Henryk Krakowiak, członek Koła Łowieckiego „Darz Bór” ze Słupska od prawie 50 lat, podkreślał, że mimo dynamicznego rozwoju związku, niezmienionym pozostaje dbanie o przyrodę i tradycję. Wspomniał o wielu działaniach podejmowanych przez myśliwych na rzecz środowiska naturalnego, takich jak tworzenie poletek zaporowych czy budowa urządzeń łowieckich.

Pierwsze towarzystwa łowieckie na ziemiach polskich powstały już w 1923 roku. Natomiast Polski Związek Łowiecki jako organizacja oficjalnie pojawił się w 1936 roku. Obecnie liczy on około 120 tysięcy członków, w tym 5 tysięcy kobiet. Piknik łowiecki w Sianowie trwał do godziny 21:00 a na jego zakończenie publiczność mogła posłuchać występu Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ.