Spotkania Kultury w Koszalinie: Muzyczna celebracja różnorodności

Talenty muzyczne mniejszości narodowych i etnicznych z Koszalina oraz Pomorza Środkowego dały popis swoich umiejętności na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Artystyczne osiągnięcia tych grup były głównym punktem programu tego wydarzenia.

Koszalińskie Spotkania Kultury, które organizowane są już po raz 18, mają za cel promowanie tolerancji i szacunku między różnymi grupami społecznymi. Jak podkreślił Roman Biłas, przewodniczący Koszalińskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce i organizator spotkań: „To ważne, żeby zarówno dzieci, jak i dorośli uświadomili sobie, że każdy zasługuje na szacunek w świecie, w którym żyjemy.”

Ponadto, podczas wydarzenia przeprowadzono zbiórkę funduszy na rzecz Bałtyckiego Stowarzyszenia Pomagamy. Organizacja ta od początku konfliktu na Ukrainie wspiera tamtejszych mieszkańców i żołnierzy. Krzysztof Wierciński zwraca uwagę na to, jak bardzo potrzebna jest pomoc dla Ukrainy, pomimo faktu, że ludzie są coraz bardziej zmęczeni trwającą tam wojną. Potrzebują ciepłej odzieży, konserw, leków, śpiworów i koców – zwłaszcza teraz, gdy nadchodzi jesień.

Podczas Spotkań Kultury można było również skosztować potraw z różnych kuchni świata, w tym ukraińskiej i kaszubskiej. Na scenie zaprezentowały się takie zespoły jak HAYDAMAYKY z Kijowa oraz SUMNAKUNO DROM ze Szczecina reprezentujący kulturę romską. Widownię oczarowały również występy Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „BYTÓW” z Bytowa oraz „ROSENSOMMER” reprezentującego mniejszość niemiecką.