Nie przegap tej “Jednej chwili…”, czyli festiwal filmowy w Koszalinie

Już jutro rusza 19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja. Od 6 do 10 września będzie można obejrzeć najnowsze produkcje filmowe z całej Europy. Nagrodą dla najlepszego filmu będzie statuetka Motyla 2022. 

Tegoroczny 19. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja minie pod hasłem “Jedna chwila…”. W sumie pokazanych zostanie czterdzieści filmów dokumentalnych, fabularnych i amatorskich produkcji m.in. francuskiej, włoskiej, polskiej, szwedzkiej, niemieckiej, angielskiej, tajwańskiej czy kanadyjskiej.

To nie tylko okazja do poznania nowych trendów w kinie europejskim, ale również świetny moment na spotkanie z aktorami, reżyserami, scenarzystami, krytykami, a także innymi osobami z branży filmowej oraz kulturalno-medialnej. 

W tym roku o statuetki Motyla 2022 powalczy 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 amatorskich. W jury konkursu w tym roku zasiądą: Piotr Głowacki (przewodniczący), Bartosz Blaschke, Anna Dzieduszycka oraz Iwona Siekierzyńska.

Nie tylko filmy

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. Wśród nich będzie m.in. wystawa prac powstałych w ramach Fotokonforntacji, czyli warsztatów odbywających się w Dźwirzynie, gdzie spotkali się fotograficy oraz modele z niepełnosprawnościami. 

Drugą wystawą zaprezentowaną w ramach Festiwalu będzie wernisaż prac Stanisława Składanowskiego z Gdańska, który w sierpniu 1980 brał udział w strajkach, które dokumentował fotograficznie.

Nie zabraknie również konferencji, tym razem pod hasłem „Psychologiczne aspekty niepełnosprawności” zorganizowaną we współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka z Wrocławia.

6 września, podczas inauguracji Festiwalu, odbędzie się także koncert Grzegorza Płonki, którego to historia była inspiracją do filmu „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke. Film zostanie wyświetlony po koncercie artysty.