Konferencja naukowa "Sztuka (nie)powtarzalna" – Koszalin, 4 listopada 2023

W sobotę, 4 listopada 2023 roku o godzinie 11:00, w Muzeum w Koszalinie przy ulicy Młyńskiej 37/39, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników sztuki. Koszalińskie Muzeum będzie gościć zestaw niepodpisanych i nienumerowanych litografii z certyfikatem autentyczności od domu aukcyjnego. Będą im towarzyszyć dwie akwaforty, które Marc Chagall osobiście pokolorował akwarelami. Ciekawym dodatkiem do wystawy będą dwie sygnowane akwaforty pożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Choć wszystkie przedstawione prace mają podobną wartość artystyczną, różnią się one znacząco pod względem kategorii dzieł graficznych na rynku sztuki. Ale co sprawia, że jedno wydanie jest bardziej wartościowe od innego? Jakie są różnice między oryginalnymi pracami a ich kopiami i kiedy możemy mówić o autentyczności grafiki? Te skomplikowane zagadnienia od lat intrygują kuratorów muzeów, kolekcjonerów i entuzjastów sztuki, zwłaszcza w dobie powszechnie dostępnego druku cyfrowego.

Podczas konferencji wystąpią cztery prelegentki: Profesor Dorota Folga-Januszewska, historia sztuki i krytyka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, która prowadzi Pracownię Teorii i Eksperymentu na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest długoletnim pracownikiem Muzeum Narodowego w Warszawie, a także członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), Ekspertem Rady Europy ds. Muzeów i członkiem wielu rad naukowych i muzealnych. Jest laureatką srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Inne prelegentki to Profesor Iwona Szmelter, artystka, konserwatorka dzieł sztuki, nauczycielka akademicka i badaczka. Pracuje na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od lat zajmuje się problematyką oryginału, kopii, repliki i falsyfikatu w świecie sztuki. Zajmując się konserwacją i restauracją tradycyjnego malarstwa oraz interdyscyplinarnymi pracami z dziedziny sztuki nowoczesnej. Odznaczona złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Trzecia prelegentka, Grażyna Hałasa, jest kuratorką Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jej badania koncentrują się na dziełach graficznych, przede wszystkim Rembrandta, a także na grafice modernistycznej. Jest autorką i współautorką kilku wystaw, m.in. rycin Maksa Klingera i grafik Rembrandta. Ponadto dużą część swojej pracy poświęca badaniu rysunków z XVII-XIX wieku z kolekcji Gabinetu Rycin oraz historii kolekcjonowania prac na papierze.