Kolejni seniorzy ofiarami oszustów

Nie ustają policyjne akcje skierowane do seniorów ostrzegające przed oszustami. Mimo to wciąż dochodzi do zuchwałych kradzieży mienia osób starszych.

Policja co pewien czas przeprowadza akcje przypominające seniorom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Ostatnia nosiła tytuł „Bądź czujny, nie ufaj obcym i nie daj się okraść!” i początkowo wydawało się, że przyniosła pozytywny skutek. Jednak po jakimś czasie policja odnotowuje wzrost coraz bardzie zuchwałych kradzieży i oszustw, których ofiarami padają ludzie starsi. Taka sytuacja przydarzyła się około godziny 10:00 w miniony poniedziałek w Koszalinie.

Para seniorów ofiarami oszustek

Ofiarami oszustów padła tym razem para seniorów. Starsi ludzie stracili łącznie 4000 zł. Nie pomogły kierowane do mieszkańców powiatu informacyjne i uświadamiające komunikaty. Złodzieje znów przechytrzyli swoje ofiary. Do drzwi mieszkania dwójki seniorów zapukały dwie kobiety. Przedstawiały się jako pracownica ZUS oraz lekarz POZ. Jak zapewniały celem wizyty miała być ankieta dotycząca stanu zdrowia oraz realizacja badania pod kątem pomocy w ramach bliżej nieokreślonego programu unijnego. Po wypełnieniu ankiety kobiety obiecywały pomoc finansową w wysokości 1000 zł. Oszustki podzieliły się zadaniami. Podczas gdy jedna prowadziła rzekome badanie druga przeszukiwała w tym czasie mieszkanie kradnąc zgromadzone oszczędności w wysokości 4000 zł.

Policja przypomina

Policja po raz kolejny zwraca się do osób starszych i mieszkających samotnie osób z przypomnieniem, że złodzieje nie mają skrupułów, są coraz bardziej zuchwali, bezczelni i bezwzględni. Usiłują pod różnorakimi pretekstami dostać się do mieszkania i udaje im się wyłudzać coraz większe sumy. Najczęściej oszuści dzwonią do seniorów podając się za wnuczka, kuzyna bądź znajomego. Niejednokrotnie podają się też za policjanta.

Policja przypomina, że aby nie stać się ofiarą trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Nie należy ufać osobom proszącym przez telefon o pożyczkę pod żadnym pozorem ani nikomu przekazywać swoich danych jak wiek, adres, sytuacja materialna ani tym bardziej numer konta czy hasło dostępu. Nie należy przekazywać pieniędzy obcej osobie, a jeżeli już chce się pomóc najbliższym najlepiej spotkać się z nimi osobiście, żeby mieć pewność, że pieniądze trafią tam gdzie trzeba. Zanim kogokolwiek pod jakimkolwiek pretekstem się wpuści do mieszkania należy zachować ostrożność i poprosić o stosowny dokument. Uczciwa osoba zrozumie i nie będzie mieć nic przeciwko, oszust natomiast zrazi się do dalszego działania. Nie należy zostawiać obcej osoby samej w drzwiach wejściowych. Często proszą o sprawdzenie czegoś w mieszkaniu a sami w tym czasie dokonują kradzieży. Konieczna jest także ostrożność podczas zawierania umów czy robienia zakupów poprzez portale społecznościowe, tu łatwo można paść ofiarą oszustwa. I na koniec. Ważne jest, aby w razie podejrzeń co do zamiarów niezwłocznie powiadomić policję pod numerami alarmowymi.