Prezydent Koszalina w rozmowie z mieszkańcami

Prezydent Miasta Koszalin Piotr Jedliński jest pełen nadziei. Mimo kryzysu na ostatniej konferencji internetowej podzielił się dobrymi informacjami

Drogi

Prezydent dokonał podsumowania dotychczasowych miejskich inwestycji. Jak mówił została podpisana umowa z firmą Strabag na realizację na ul. Piłsudskiego. Udało się też na ten cel uzyskać od zachodniopomorskiego wojewody dofinansowania w kwocie 5 mln zł. Prace budowlane mają ruszyć wiosną, po zakończeniu obecnego remontu ul. Kościuszki. Koniec prac przewidziano na 2022 rok.

Jednocześnie został już ogłoszony przetarg na budowę kolejnych stacji rowerowych. Mają one się pojawić wiosną przyszłego roku. We współpracy z firmą Energa Operator do końca roku planowane jest stworzenie aż 26 stacji ładowania dla elektrycznych samochodów, z czego każda będzie mieć moc 22 kW.

Kolejne inwestycje n 2021 rok to budowa chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy ul Dzierżęcińskiej. Tutaj swoje oferty złożyło dotąd pięciu wykonawców. Kolejną rzeczą jest wykonanie połączenia ul. Prostej z Centrum przesiadkowym na ul Władysława IV.

Sport i kultura

Jak zaznaczył prezydent nie zabraknie pieniędzy także na sport, lecz w tym aspekcie konkurs będzie ogłoszony w specjalnej odmiennej formie, na okres 6 miesięcy, a nie na rok, co ma zabezpieczyć działalność klubów. Miasto nie może oczywiście zapomnieć o kulturze więc i w tym aspekcie planowane są odpowiednie posunięcia.

Prezydent odniósł się też do kwestii związanych ze zdalnym nauczaniem zapewniając, że na ten cel Miasto Koszalin wyłoży ponad 600 tysięcy zł. Dopłaty w tym zakresie mają się rozpocząć jeszcze przed świętami. Pieniądze pozyskane z budżetu państwa mają trafić m.in. na modernizację warsztatu pracy dla nauczycieli.

Planowe inwestycje

W kwestii wcześniej planowanych inwestycji posiadających już pełną dokumentację to, jak zapewnia włodarz miasta, ratusz będzie szukał na bieżąco. Tu wiele będzie zależeć od przebiegu i wyniku postępowania przetargowego na rozbiórkę istniejącego oraz budowę nowego wiaduktu na ul. Monte Cassino. Na razie inwestycja jest na etapie projektowym, a planowany początek robót to przełom maja i czerwca. W opinii Jedlińskiego jest to jedna z kluczowych dla regionu inwestycji, gdyż ułatwi podróż każdemu, kto podróżuje na wybrzeże, zarówno do Szczecina jak i do Gdańska. Inwestycja ta na pewno powstanie, gdyż ma już zapewnione finansowanie.

W konferencji on-line padła również kwestia czy mieszkańcy Rokosowa pojadą w końcu drogą zajętą obecnie przez wojsko oraz o to czy ministerstwo robi cokolwiek w tym zakresie. Jak zapewnił prezydent nowe rozwiązania mają się pojawić w momencie, kiedy część poligonu przeniesie się na wojskowe tereny w Zegrzu Pomorskim. Na to jednak potrzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy, aby pojawiły się efekty działań garnizonu w Koszalinie.

Zapytany o politykę i różnice zmian prezydent odpowiedział, że jest gotowy do konstruktywnej rozmowy i wymiany opinii z każdym komu leży na celu dobro miasta i jego mieszkańców.