Hiszpańska fiesta na koszalińskim rynku

W sobotę odbyły się kamerynki koszalińskie, które wcześniej dwukrotnie musiały zostać odwołane z powodu niekorzystnej aury. Tej soboty jednak rynek w Koszalinie ożył pełnymi hiszpańskiego temperamentu dźwiękami.

Główne atrakcje tegorocznych kamerynek to: Muzyczne Mozaiki i kameralne koncerty różnych gatunków, w tym muzyki klasycznej. Muzyczne Mozaiki to połączenie tańca i melodii, które prezentują uczniowie i przyjaciele szkoły tańca w Koszalinie. Natomiast kameralne koncerty to przegląd zarówno muzyki klasycznej, jak i innych gatunków. W tym tygodniu widzowie mieli możliwość doświadczenia tanecznej interpretacji kamerynek pod tytułem „Barwy Hiszpanii – nie tylko paso doble…”

Wydarzenie zawierało również program zatytułowany „Jazzowe oblicze trąbki i puzonu”, opracowany przez tercet muzyków z Filharmonii Koszalińskiej: Jakuba Szynala (trąbka/flugelhorn), Artura Ostrowskiego (puzon/tuba) oraz Artura Jochyma (kontrabas/gitara basowa). Wsparciem dla nich byli pianista i wokalista Tomasz Szymczewski oraz perkusista Władysław Doliński. Zestawienie chronologiczne gatunków i stylów muzycznych umożliwiło publiczności poznanie specyfiki trąbki i puzonu, a także ich roli w muzyce jazzowej od momentu jej narodzin aż do teraźniejszości. Na repertuar składały się najbardziej znane standardy, utwory autorstwa największych, czasem już legendarnych kompozytorów jazzu i muzyki rozrywkowej.