Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Z tej okazji pracownicy Komendy Miejskiej Policji zorganizowali spotkanie, aby przedyskutować, głównie z młodzieżą, ten ważny na całym świecie problem.

Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się dyskusja poświęcona problematyce współczesnego handlu ludźmi.

W tym dniu wszelkie organizacje rządowe oraz pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Jak się okazuje handel ludźmi we współczesnym świecie kwitnie. Jest trzecim najbardziej dochodowym – po handlu bronią i narkotykami przestępstwem. Statystyki wskazują, że wśród ofiar jest najwięcej kobiet, ale również mężczyźni coraz częściej stają się nieświadomymi niewolnikami. 

Cele spotkania

Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie. Dyskusję prowadzili sierż. sztab. Konrad Szelest z KWP w Szczecinie oraz st. chor. sztab. Aneta Śmiałkowska z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

Celem spotkania było omówienie jak dziś wygląda handel ludźmi oraz niewolnictwo. Prelegenci wskazywali w jaki sposób można ustrzec się przed pseudo pracodawcami, omówili również sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do prostytucji, niewolniczej pracy lub żebractwa. Podczas spotkania młodzież mogła zobaczyć specjalnie przygotowane filmy oraz prezentacje multimedialne dotyczące problemu. Młodzież dowiedziała się również, że w strukturach jednostek Policji funkcjonują zespoły dw. z handlem ludźmi, gdzie zawsze można zwrócić się o pomoc.

W ramach Biura Kryminalnego KGP funkcjonuje obecnie specjalna infolinia. Dzięki infolinii można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc – +48 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: [email protected].