Hospicjum w Koszalinie w trudnej sytuacji. Potrzebna jest pomoc 

Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie poinformowało, że nie jest w stanie zorganizować w tym roku corocznej zbiórki. Wszystko przez szalejącą inflację. 

Co roku na terenie Koszalina i okolic ma miejsce akcja „Dar Serca” , odbywająca się w dzień Wszystkich Świętych oraz w Święto Zmarłych. Wolontariusze zbierają na cmentarzach środki od darczyńców. Hospicjum z darowizn planowało zakupić łóżka rehabilitacyjne, z których podopieczni mogliby korzystać we własnych domach. Niestety nie pozwala na to sytuacja finansowa, która pogarsza się od dłuższego czasu.

Hospicjum informuje, że obecne podwyżki doprowadziły do tego, że sytuacja ośrodku, nie tylko w Koszalinie, ale całej Polsce, jest dramatyczna. Nie dość, że rachunki są o wiele wyższe, niż w zeszłym roku to ośrodek zmaga się z brakiem personelu. Tegoroczna zima zadecyduje, czy Hospicjum w Koszalinie w ogóle przetrwa. 

Państwo nie pomaga hospicjom

Tragiczna sytuacja hospicjów wynika między innymi z tego, że państwo dokłada do placówki mało funduszy. Tego typu ośrodki nie są w stanie poradzić sobie tylko z darowizn. W porównaniu ze szpitalami i przychodniami, hospicja otrzymają przysłowiowe “grosze”.  

Warto dodać, że hospicjum w Koszalinie co miesiąc dokłada do rachunków średnio 140 tysięcy złotych z zachowanych darowizn. Darowizn, które powinny być przeznaczone na inwestycje w nowy sprzęt, polepszenie jakości życia pacjentów i nad opiekę nad większą ilością osób. Świadczenia z NFZ wypłacane są hospicjum według wyceny z 2014 roku, czyli aż sprzed 9 lat. Co oznacza, że ilość pieniędzy wystarcza jedynie na wynagrodzenia dla personelu i to nie bez składek ZUS.

Jak informuje hospicjum, najgorsze w tym wszystkim jest to, że inflacja dotyka wszystkich i wbrew pozorom społeczeństwo również biednieje. Ilość i kwoty darowizn są coraz mniejsze, co jest w pełni zrozumiałe, ale też bardzo niepokojące.  

Hospicjum można wesprzeć na:

  • Wirtualna Skarbonka akcji Dar Serca 2022
  • Bramka PayU
  • Dane do tradycyjnego przelewu:

HOSPICJUM IM. ŚW. MAKSYMILIANA KOLBEGO

  1. Zdobywców Wału Pomorskiego 80

75-136 Koszalin

PKO BP SA 86 1020 2791 0000 7302 0098 8204

Tytuł przelewu „Dar Serca 2022”