Uroczystość ślubowania pierwszoklasistów w Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu

Zespół Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu stał się areną uroczystego ślubowania, które złożyło 150 uczniów pierwszych klas. Wydarzenie to miało miejsce w kołobrzeskiej Marinie, gdzie podczas ceremonii odśpiewano hymn państwowy, a symbol narodowy w postaci flagi został podniesiony na maszt.

Anna Walczak, dyrektorka szkoły w Kołobrzegu, zauważyła, że w tym roku do szkoły dołączyło pięć nowych klas. Zgodnie z jej obserwacjami, większość chłopców wybiera klasy o profilu mechanicznym i elektroautomatycznym. Natomiast w klasach logistycznych i nawigacyjnych proporcje płci są bardziej zrównoważone. Podkreśliła również, że młodzież aspiruje do pracy na morzu, co często jest wynikiem tradycji rodzinnej.

Uroczystość zgromadziła nie tylko studentów i ich rodziny, ale także przedstawicieli samorządu powiatowego oraz delegatów z akademii morskich ze Szczecina i Gdańska. W trakcie uroczystości podkreślono, że coraz więcej kobiet decyduje się na zawód marynarza, co zaprzecza stereotypom.

W uroczystościach ślubowania uczestniczyły również liczne grupy turystów. W Marinie zgromadziło się około pół tysiąca osób. Jedna z nowych uczennic Zespołu Szkół Morskich wyraźnie wyraziła swoje przekonanie, że szkoła ta jest dla niej i pomoże jej osiągnąć sukces w przyszłości.