Nadchodzące zmiany pogodowe: silny wiatr i ryzyko przerw w dostawie energii

Przygotujcie się na gwałtowne zmiany atmosferyczne w naszym regionie w nadchodzących godzinach. Polskę ogarnie niż meteorologiczny o nazwie Patryk, który spowoduje silne podmuchy wiatru. W najbliższą noc, przy brzegu morza, porywy wiatru mogą być tak silne, że osiągną prędkość nawet 110 km/h! Powiadomienia o zagrożeniu z Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zostały już rozesłane do mieszkańców naszego obszaru.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozowane są silne podmuchy wiatru, które w średnich wartościach mogą osiągać prędkość do 50 km/h. Porywy mogą jednak wzrosnąć od 75 km/h do nawet 95 km/h, a w drugiej części nocy z piątku na sobotę mogą one nawet osiągnąć prędkość 110 km/h. Wiatr będzie nadchodził z kierunku zachodniego oraz północno-zachodniego.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Drugi stopień zagrożenia został ogłoszony dla północnych powiatów regionu: sławieńskiego, koszalińskiego, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego oraz w Świnoujściu. Ostrzeżenie jest ważne od godziny 21:00 w piątek aż do 14:00 w sobotę.

Mieszkańcy naszego regionu otrzymali już powiadomienia z ostrzeżeniem od RCB. W wiadomościach odczytamy: „Uwaga! Dziś, w nocy i jutro (6/7.10) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr”.

W sobotę prognozowane jest duże zachmurzenie z okazjonalnymi przejaśnieniami i możliwością przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna oscylować będzie w granicach 15-16°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 85 km/h, nad morzem okresami silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 95 km/h, początkowo możliwe pojedyncze porywy do 110 km/h głównie na wschodnim wybrzeżu, po południu słabnący, zachodni i północno-zachodni.