Straż miejska kontroluje sprzedaż choinek w Koszalinie

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a więc zgodnie z tradycją to czas kiedy wielu z mieszkańców Koszalina i bliskich okolic zakupuje choinki. Na całe szczęście bardzo rzadko zdarza się, że choinki sprzedawane są nielegalnie. Czasami jednak pochodzą z nielegalnego źródła. Straż miejska z Koszalina kontroluje tegoroczną sprzedaż choinek i składa wizyty w punktach sprzedaży świątecznych drzewek w Koszalinie.

Dzięki przeprowadzanej kontroli straż miejska otrzymuje informacje, czy sprzedaż drzewek jest legalna (oznaczenia od nadleśnictwa), czy działalność gospodarcza jest zarejestrowana, kto handluje drzewkami oraz czy klienci otrzymują dowód sprzedaży choinki. Do tej pory przeprowadzone kontrole nie wykazały żadnych uchybień, a więc mieszkańcy Koszalina mogą ze spokojem kupować świąteczne drzewka na nadchodzący czas świąt.

Warto zaznaczyć, że klienci mają prawo żądać od sprzedającego informacji potwierdzającej w formie dokumentów, że towar jest legalny. Mogą prosić również o potwierdzenie kupna choinki. Osoby, które naruszą prawo i wytną samodzielnie choinkę z lasu mogą otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Jeśli jednak wycinka ma większą skalę kara jest wówczas znacznie większa i może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.