Ryzyko grzywny za brak karty rowerowej – koszalińscy policjanci edukują młodych rowerzystów

Rowerziści, którzy nie posiadają karty rowerowej, narażeni są na ryzyko otrzymania upomnienia, naganę lub nawet mandatu do kwoty 1500 złotych. Policjanci z koszalińskiej drogówki podejmują inicjatywę pomocniczą dla uczniów szkół z miasta i powiatu koszalińskiego, którzy chcą uzyskać swoje pierwsze uprawnienia do prowadzenia roweru. Osoby zainteresowane mogą zgłosić swoje chęci drogą telefoniczną lub mailową.

Jednostka Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie przeprowadza kampanię edukacyjną pn. „Bezpiecznie na rowerze – z kartą bezpieczniej”. Kampania ta ma za zadanie poinformować młodzież szkolną o konieczności posiadania karty rowerowej oraz zachęcić ich do jej zdobycia.

Kodeks wykroczeń stanowi jasne regulacje co do konsekwencji łamania przepisów ruchu drogowego. Za kierowanie pojazdem bez odpowiednich uprawnień grozi grzywna sięgająca 1500 złotych. Ta zasada dotyczy również pojazdów niebędących mechanicznymi, w tym rowerów. W rzeczywistości, konsekwencje za prowadzenie roweru bez posiadania karty rowerowej dotyczą jedynie użytkowników w wieku od 17 do 18 lat.

Na wniosek dyrekcji szkół podstawowych, funkcjonariusze z koszalińskiej drogówki chętnie pomogą w przygotowaniach uczniów do egzaminów na kartę rowerową. Udzielą oni wykładu i odpowiedzą na zadane pytania, co będzie stanowiło wprowadzenie do teoretycznej części przygotowań do egzaminu.

W ramach realizacji inicjatywy, Wydział Ruchu Drogowego współpracuje z Zachodniopomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Uczniowie będą mieli okazję zdobyć praktyczne umiejętności w miasteczku ruchu drogowego, które następnie będą poddane weryfikacji. Karta rowerowa daje uprawnienia do poruszania się rowerem dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat.