Rewitalizacja centrum Koszalina – nowe oblicze miasta prezentowane przez biuro TO projekt

Projekt, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie na przebudowę śródmieścia Koszalina w 2016 roku, jest teraz rozwijany. To biuro architektoniczne TO projekt z Rybnika miało zaszczyt zaprezentować swoją zwycięską koncepcję, która obecnie jest rozbudowywana. Wszystkie kluczowe elementy oryginalnej koncepcji konkursowej pozostają nienaruszone.

Pierwszy etap planu obejmuje integrację stacji kolejowej z resztą miasta, tworząc w ten sposób symboliczną bramę do Koszalina. Kluczowym punktem tego połączenia jest skwer ukształtowany przez ulice Dworcową i Jana z Kolna. Dla wielu odwiedzających miasto, korzystających z transportu kolejowego, to właśnie ten plac stanowi pierwsze wrażenie o mieście i zapowiada jego charakter.

Projektowany obszar będzie zlokalizowany w formie trójkąta pomiędzy ulicami Dworcową i Jana z Kolna. Już na tym etapie procesu tworzenia wejścia do miasta, projektanci planują stosować te same strategie co w przypadku głównej części miasta. Te strategie obejmują:

  • Zastosowanie cegły i granitu do wydzielenia różnych stref na posadzkach,
  • Elementy wpływające na zmysły wzroku, słuchu, zapachu i dotyku, które razem tworzą atmosferę danej przestrzeni miejskiej.

Projekt zakłada również zachowanie wszystkich wartościowych drzew obecnie rosnących na skwerze oraz wykonanie licznych dodatkowych nasadzeń. Przestrzeń wzdłuż ulicy będzie podzielona na pasy aktywności, wypełnione stałymi i sezonowymi elementami miejskiego umeblowania: ławkami, pomostami, letnimi ogródkami, stałymi i zmieniającymi się wystawami, rzeźbami i pamiątkowymi tablicami wbudowanymi w powierzchnię chodników itp. (szczegółowe opisy znajdują się w głównych założeniach elementów projektu #).