Ostrzeżenie policji z Koszalina: oszustwa poprzez wyłudzenie kodu płatności

Władze policyjne z Koszalina wydają pilne ostrzeżenie dla społeczności przed coraz bardziej popularnym rodzajem oszustwa, który polega na wyłudzeniu kodów płatności. Z raportów wynika, że oszuści najczęściej korzystają z komunikatorów internetowych lub kont na platformach społecznościowych do realizacji swoich przestępczych działań. Funkcjonariusze policyjni zauważyli znaczny wzrost zgłoszeń od osób, które padły ofiarami takiego procederu. W jednym z najnowszych przypadków, mężczyzna został pozbawiony sumy bliskiej 3 tysiącom złotych.

Przestępcy stosują w swoim działaniu pewną powtarzalną strategię. Na początku dokonują włamania na konto ofiary na portalu społecznościowym, następnie wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o przesłanie kodu blik na określoną kwotę. Zapewniają przy tym, że gotówka zostanie szybko zwrócona. Wierzący, iż ma do czynienia z prawdziwym znajomym, posiadacz konta bankowego przekazuje żądany kod i potwierdza transakcję za pomocą swojej aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści zazwyczaj wypłacają gotówkę z bankomatu znajdującego się w innym regionie kraju lub dokonują płatności online. Co gorsza, transakcje przeprowadzone za pomocą kodu BLIK nie podlegają anulowaniu.

Niezbędne jest podjęcie konkretnych kroków w celu zabezpieczenia dostępu do konta na portalu społecznościowym, najlepiej poprzez wykorzystanie mechanizmu dwuskładnikowego uwierzytelnienia logowania. Dodatkowo, pamiętajmy o konieczności wylogowania się z konta po zakończeniu każdej sesji użytkowania!

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekazywać wygenerowanego kodu Blik bez upewnienia się, iż osoba prosząca o pożyczkę to faktycznie nasz znajomy. By to sprawdzić, warto skontaktować się telefonicznie z daną osobą. Wszystkie dane transakcji powinny zostać dokładnie zweryfikowane przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, co obejmuje sprawdzenie m.in., gdzie nasze środki mają zostać wypłacone.