Innowacje w edukacji ekologicznej w szkołach podstawowych w Wałczu

Od dzisiaj, uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 2 oraz nr 4 mają możliwość nauki o naturze i jej ochronie w nowoczesnym i innowacyjnym miejscu – EkoPracowni. Jest to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą nauczyć się jak dbać o swoje otoczenie i środowisko naturalne.

EkoPracownia to efekt projektu prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) z siedzibą w Szczecinie. Jak poinformował Marek Subocz, prezes tego funduszu, w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin, nie są to jedyne takie pracownie – w tym roku powstaje ich aż czterdzieści na terenie całego regionu zachodniopomorskiego. Na ten cel przeznaczono 2,6 milionów złotych.

Jedna z EkoPracowni została dziś uroczyście otwarta w Szkole Podstawowej nr 2 w mieście Wałcz. Jak twierdzi Iwona Wojtecka-Owczarek, nauczycielka biologii, chemii i przyrody – EkoPracownie to doskonały sposób na zainteresowanie młodych ludzi tematyką ekologiczną. Dodatkowo, nowoczesne wyposażenie tych sal umożliwia przeprowadzanie lekcji w plenerze.

Kluczowym elementem tego wyposażenia jest interaktywny „magiczny” dywan, który przyciąga uwagę dzieci i młodzieży. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Wałcza chętnie korzystają także z innych nowoczesnych urządzeń dostępnych w pracowni. Jedno z dzieci przyznało z zaskoczeniem, że nie spodziewało się tak nowatorskich rozwiązań w swojej szkole. Aktualnie obserwuje nogę pszczoły pod mikroskopem.

Druga EkoPracownia, otwarta tego samego dnia, znajduje się w Szkole Podstawowej nr 4 w tym samym mieście. Na stworzenie tych dwóch EkoPracowni WFOŚiGW przekazał gminie Wałcz ponad 86 tysięcy złotych na dofinansowanie.