Historia sztuki polskiej odkrywana na nowo: Wystawa "Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981" przedłuża swoje otwarcie

Ze szczęśliwym zaskoczeniem przekazujemy wieść, iż egzekucja „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981” zostaje przedłużona. Wobec olbrzymiego entuzjazmu publiczności, exposé będzie dostępne do odwiedzin aż do 14 kwietnia bieżącego roku!

Nie przestaną również nasze warsztaty towarzyszące wystawie, które cieszą się niezmienną popularnością. Nadchodzące sesje warsztatów pod hasłem „Otwieranie wyobraźni”, mają na celu wspólne zagłębianie się w świat sztuki współczesnej. Najbliższa tura odbędzie się już tej niedzieli – 3 marca o godzinie 12.00.

Wystawa „Otwieranie” stanowi największy projekt ekspozycyjny w annałach Muzeum Koszalińskiego – ekspozycja rozciąga się przez cztery piętra budynku. Każde pomieszczenie prezentuje inną tematykę: począwszy od historii i kulis organizacyjnych plenerów, poprzez prezentację dzieł sztuki oraz dokumentację działań artystycznych, a skończywszy na archiwalnych zapisach wypowiedzi artystów, krytyków sztuki oraz organizatorów plenerów. Prezentujemy twórczość artystek i artystów, których nazwiska zapisały się na kartach światowej historii sztuki oraz dzieła, w których odbijają się najważniejsze tendencje obecne w polskiej sztuce powojennej. Wciąż niewielu odwiedzających zdaje sobie sprawę z tego, jak imponujący zbiór stanowi zgromadzona w koszalińskim muzeum poplenerowa spuścizna.

Na wystawie dostępne są do oglądania dzieła wybitnych przedstawicieli sztuki polskiej, m.in.: Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego, Edwarda Krasińskiego, Ernę Rosenstein, Stanisława Fijałkowskiego, Alfreda Lenicę, Jonasza Sterna, Marii Pinińskiej-Bereś, Józefa Robakowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Zbigniewa Makowskiego, Henryka Berlewiego, Ludmiły Popiel, Jerzego Fedorowicza, Mariana Bogusza, Jana Chwałczyka. Prace tych twórców znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na całym świecie. Wystawie towarzyszą różnorodne działania edukacyjne. Celem warsztatów pn. „Otwieranie wyobraźni” jest wspólne zgłębianie obszarów sztuki współczesnej i otwieranie na kontakt z pozornie trudnymi w odbiorze dziełami. Sztuka abstrakcyjna, konceptualna czy sztuka akcji wcale nie muszą kojarzyć się z czymś dostępnym jedynie dla wtajemniczonych, wręcz przeciwnie – może być zrozumiała i niezwykle intrygująca. Trzeba znaleźć jedynie odpowiednią dla danej osoby czy grupy formę zapoznawania się ze sztuką współczesną. Zajęcia są na bieżąco rozwijane i wzbogacane o nowe propozycje oraz dostosowywane do potrzeb uczestniczących w nich grup. Kolejną propozycją edukacyjną są oprowadzania kuratorskie. Zwiedzanie wystawy z osobą, która jest odpowiedzialna za jej całokształt (a dodatkowo zwraca uwagę na szczegóły, dzieli się ciekawostkami i osadza dane zjawiska w szerszym kontekście) ułatwia zrozumienie i umożliwia głębszy odbiór ekspozycji. Kurator chętnie i wyczerpująco odpowiada na pytania, co gwarantuje zdobycie szerokiej wiedzy i informacji o dziełach, autorach i zjawiskach obecnych w polskiej sztuce w tamtym okresie. Przedstawia również historię i kulisy organizacyjne ówczesnych Plenerów w Osiekach oraz wyjaśnia na czym polegał ich fenomen.