Co roku 26 września obserwujemy globalny Światowy Dzień Morza. Jest to inicjatywa mająca na celu skupienie globalnej uwagi na fundamentalnym znaczeniu mórz i oceanów dla naszej egzystencji i podkreślenie pilnej potrzeby ich ochrony.
Mórz i oceanów często kojarzymy z letnimi wakacjami, pięknymi krajobrazami i relaksem. Ich znaczenie jednak sięga o wiele dalej. Pokrywają one ponad 70% naszej planety, są źródłem tlenu, regulują klimat, dostarczają pokarm i są zasobem naturalnych surowców. Są niezbędne dla utrzymania wielu społeczności na całym świecie, oferując im źródło pożywienia i miejsca pracy. Stanowią również istotny element globalnej ekonomii, ze względu na rolę, jaką odgrywają w międzynarodowym handlu, gdzie dominuje transport morski.
Chociaż mórz i oceanów nie można zaniedbywać ze względu na ich znaczący wpływ na życie na Ziemi, są one niestety narażone na różne zagrożenia. Zmiany klimatu prowadzą do ocieplenia morza i oceanów, co z kolei prowadzi do ich zakwaszenia, niszcząc przy tym morskie ekosystemy. Również problem zanieczyszczenia, głównie za sprawą plastiku, stanowi istotne zagrożenie dla życia w wodach. Dodatkowo przemysłowe połowy ryb i nadmierne wykorzystanie zasobów morskich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia naszych oceanów.
Światowy Dzień Morza to okazja, aby przypomnieć o znaczeniu działań na rzecz ochrony mórz i oceanów. Każdy z nas może wnosić swój wkład – redukcja zużycia plastiku, odpowiednie segregowanie odpadów czy preferowanie produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Organizacje międzynarodowe i rządy mają także kluczową rolę do spełnienia poprzez wprowadzanie regulacji służących ochronie morskich ekosystemów i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji.
Świętowanie Światowego Dnia Morza to nie tylko czas na refleksję, ale także apel o podjęcie działań. Mórz i oceanów nie można traktować jako nieskończonych – są one podatne na wpływ działalności człowieka. Działania na rzecz ich ochrony mają bezpośredni wpływ na przyszłość naszej planety i przyszłych pokoleń.