Czym się kierować przy wyborze mieszkania w Koszalinie?

Planujesz zakup mieszkania w Koszalinie? Zanim zaczniesz szukać, ustal priorytety. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i na czym najbardziej ci zależy. Weź pod uwagę to, czy będziesz chciał wynajmować nieruchomość, czy sam w niej mieszkać i na ile istotna jest dla ciebie lokalizacja. O tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, piszemy poniżej.

Mieszkania w Koszalinie są kupowane zarówno przez tych, którzy chcą się tu przenieść na stałe, jak i przez tych, którzy chcą je wynajmować turystom lub studentom. To, kto z założenia ma mieszkać w danym lokalu, jest kluczową kwestią. Dlaczego? Ponieważ inaczej szuka się nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy – tu liczy się przede wszystkim lokalizacja, a inaczej dla siebie – poza lokalizacją istotne będą np. udogodnienia na osiedlu i w pobliżu.

Stąd punktem wyjścia powinno być ustalenie:

  • kto będzie mieszkał w lokalu (sam właściciel, właściciel z rodziną, wynajmujący turyści, studenci, pary itp.)
  • jaki metraż i układ nas interesuje (kawalerka, dwa pokoje z osobną kuchnią, salon z aneksem kuchennym i sypialnia, trzy nieprzechodnie pokoje i kuchnia itp.).

Gdy to jest jasne, można przejść dalej.

Po pierwsze – lokalizacja

Od tego, co zostało ustalone na początku, w dużej mierze zależy lokalizacja, w której będziemy szukać nieruchomości. Jeśli mieszkanie ma być przeznaczone dla turystów, dobrze byłoby, gdyby znajdowało się jak najbliżej dworca kolejowego, muzeum, parku im. Książąt Pomorskich i Bałtyckiego Teatru Dramatycznego albo przystani żeglarskiej na jeziorze Jamno.

Gdy zaś z założenia będzie to przestrzeń dla rodziny, warto zwrócić uwagę na bliskość szkół, przedszkoli, żłobków, supermarketów, przystanków autobusowych itp.

W każdym przypadku atutem jest położenie w pobliżu sklepów spożywczych, lokali usługowych i gastronomicznych.

Atrakcyjnymi lokalizacjami swoich inwestycji może się pochwalić m.in. Matbet, deweloper prowadzący sprzedaż mieszkań w Koszalinie (https://matbet.com.pl/osiedlewloska/) i innych miastach na wybrzeżu.

Po drugie – udogodnienia na osiedlu

Ponadto, w przypadku nowych osiedli coraz większe znaczenie dla kupujących mają udogodnienia dostępne na miejscu. Chodzi zarówno o ogólnodostępne rowerownie i wózkownie czy cichobieżne windy, jak i garaże podziemne oraz miejsca postojowe naziemne, z których mogą skorzystać odwiedzający.

Na części osiedli deweloperzy decydują się na tworzenie bezpiecznych placów zabaw, boisk, terenów zielonych, a nawet siłowni. Może nie są to elementy przesądzające o wyborze lokalu, ale mimo wszystko istotne dla wielu klientów.

Po trzecie – elementy dodatkowe

Wtedy, gdy mowa o inwestycji na długie lata, a taką jest wybór mieszkania, warto szukać takiego miejsca, które w największym stopniu spełni twoje oczekiwania. Jeżeli zależy ci na dużym balkonie, tarasie albo własnym ogródku, chcesz kupić lokal w bloku mającym nie więcej niż cztery piętra albo istotna jest dla ciebie dostępność komórek lokatorskich, bo nie chcesz upychać rzeczy w szafach, szukaj do skutku.

Oferta mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym jest na tyle szeroka, że na pewno znajdziesz odpowiedni lokal.