uchodzcy-ukraina-biesiekierz

Biesiekierz: Mieszkańcy gminy wyrażają gest jedności z Ukrainą, oklejając pomnik ziemniaka na żółto-niebiesko

Jak wiadomo, na Ukrainie nieustannie trwają działania wojenne, będące wynikiem nieuzasadnionej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo. Z racji tego, miliony obywateli ukraińskich zjeżdża do Polski w ramach szukania schronienia przed bezlitosną wojną. Grupa uchodźców przebywa również w gminie Biesiekierz, która postanowiła ogłosić swoją solidarność z Ukrainą, umieszczając na pomniku ziemniaka barwy ukraińskie.

Jak poinformował wójt Andrzej Leśniewicz, odkąd pomnik ziemniaka stanął w Biesiekierzu, od razu nadano mu kilka różnych znaczeń. Aczkolwiek w ciągu ostatnich dni przyporządkowano mu jeszcze jeden bardzo ważny symbol. Mianowicie, chodzi tutaj o wyrażenie solidarności z obywatelami Ukrainy i ich zaciętą walką o wolność dla swojej ojczyzny.

Z tego względu, aby symbolicznie zaznaczyć, że mieszkańcy gminy stoją murem za Ukrainą, postanowiono okleić ziemniaka w żółte i niebieskie kolory.

Prywatne domy w gminie przyjęły w swoje progi około 50 uchodźców

Wójt gminy dodał też, że na tę chwilę w prywatnych domach mieszkańców gminy przebywa około 50 uchodźców – głównie matki z dziećmi. Potrzebujący otrzymują od mieszkańców odzież, żywność, zabawki i dach nad głową.

Ponadto, wójt uważa, że na tym wcale nie kończy się ich wsparcie dla Ukrainy. Jeśli wojna będzie się nadal utrzymywać, bardzo prawdopodobne, że w okolicy pojawi się znacznie więcej uchodźców. Z tego względu władze gminy starają się przygotować na każdą ewentualność. I nie tracąc czasu, przyszykowano już kolejne wolne miejsca. Są dostępne w nowoczesnym budynku świetlicy w Warninie.

Jeżeli interesują Cię najświeższe informacje o uchodźcach z Ukrainy, zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.warszawski.pl. Znajdziesz tutaj najnowsze wiadomości z regionu mazowieckiego i wsparcia Polaków dla potrzebujących z Ukrainy.