Koszalińska Biblioteka Publiczna stała się miejscem premiery najnowszej pozycji literackiej Krzysztofa Urbanowicza zatytułowanej „Sztuka na ulicach. Koszalińskie murale z czasów PRL”. Spotkanie z autorem nie tyko pozwoliło na rozmowę na temat sztuki z epoki Polski Ludowej, ale również podkreśliło, jak aktualny i żywy jest ten temat, czego dowodem było znaczne zainteresowanie wydarzeniem.
Od wielu lat Urbanowicz, artysta malarz i badacz regionalista, planował udokumentować koszalińską sztukę murali z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. „Zamysł ten towarzyszył mi przez ostatnie 10 lat” – mówi autor. „Pomogłem również w przekazaniu cennych materiałów dotyczących koszalińskich murali do Archiwum Państwowego w Koszalinie. W książce udało mi się zaprezentować część tych unikalnych znalezisk.”
Twórca przyznaje jednak, że napotkał wiele wyzwań podczas tworzenia swojej książki. „Większość materiałów dokumentujących sztukę z czasów PRL jest przechowywana w Koszalińskim Muzeum” – mówi Urbanowicz. „Chociaż Muzeum chciało udostępnić zdjęcia, autor fotografii, który nadal jest wśród nas, nie wyraził zgody na ich publikację w książce. To była strata dla mieszkańców Koszalina. Zamiast tego, zdecydowałem się na stworzenie wizualizacji.”
W dniu premiery książki możliwe było bezpłatne nabywanie publikacji. Warto przypomnieć, że pierwszy mural w Koszalinie powstał w 1962 roku na ścianie budynku dworca PKP. W tamtym czasie nazywano go „malowidłem architektonicznym”. Termin „mural” pojawił się dopiero później.