Profesor Andrzej Bochenek, który w swojej karierze zawodowej oddał się bez reszty służbie dla pacjentów, staje się jeszcze bardziej wyjątkowym, gdyż obchodzi swoje 75 urodziny. Właśnie to nazwisko zapisane jest złotymi zgłoskami w historii polskiej kardiochirurgii. Profesor Bochenek, dzięki swoim unikalnym umiejętnościom oraz współpracy z profesorami Zbigniewem Religą i Marianem Zembalą, przyczynił się do udanego przeszczepienia serca – pierwszego takiego przypadku w Polsce. Jego bogate doświadczenie pozwoliło na rozwinięcie nowych technik operacyjnych, takich jak zabiegi wykonywane przez niewielkie otwory. Obecnie pełni on rolę konsultanta ds. kardiochirurgii w American Heart of Poland, gdzie nadal pomaga wielu pacjentom.
Na pytanie o liczbę osób, którym uratował życie, profesor odpowiada skromnie, że liczby nie mają dla niego znaczenia. Jednak z analizy jego pracy wynika, że z jego kompetencji skorzystało ponad 20 000 pacjentów. Teraz mija czterdzieści lat od momentu, gdy przeprowadził swoją pierwszą operację na otwartym sercu. Łącznie posiada on na swoim koncie ponad 4500 takich zabiegów.
Profesor Andrzej Bochenek, urodzony 21 czerwca 1949 roku w Zabrzu, jest nie tylko wybitnym kardiochirurgiem, ale również mentorem dla kolejnych pokoleń specjalistów w tej dziedzinie. Swoje umiejętności doskonalił w czołowych ośrodkach kardiochirurgii w Polsce oraz podczas swoich licznych pobytów w prestiżowych klinikach na całym świecie. Jako Prorektor ds. medycznych na Wydziale Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi na Akademii Śląskiej w Katowicach, przekazuje swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. Jest także autorem wielu prac naukowych opublikowanych w recenzowanych czasopismach medycznych oraz rozdziałów w podręcznikach medycznych.
Początki jego kariery związane są z Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu, gdzie rozpoczął pracę w 1973 roku. Początkowo pod opieką prof. Tadeusza Paliwody, a następnie jako zastępca prof. Zbigniewa Religi, zdobywał doświadczenie i rozwijał swoje umiejętności. Wspomina, że gdy rozpoczynał swoją ścieżkę zawodową, specjalizacja z zakresu kardiochirurgii nie była jeszcze dostępna w Polsce. Dopiero w połowie lat 80. pojawiła się możliwość zdobycia takiej specjalizacji, a on był jednym z pierwszych, którzy podjęli to wyzwanie.
Przełomowym momentem w jego karierze było przeprowadzenie, razem z prof. Zbigniewem Religą i prof. Marianem Zembalą, pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia serca. Miało to miejsce 5 listopada 1985 roku. Profesor Bochenek pełnił kluczową rolę w tym zabiegu począwszy od otworzenia klatki piersiowej, poprzez skaniulowanie tętnic i żył, do podłączenia pacjenta do krążenia pozaustrojowego. To niezapomniane przeżycie było dla niego ogromnym wstrząsem emocjonalnym i źródłem dumy.
Lata minęły, ale profesor Bochenek nadal jest pełen energii i pasji do pomagania innym. Opisują go jako człowieka zawsze życzliwego, profesjonalnego i skromnego. Legenda polskiej kardiochirurgii jest symbolem tego, jak wiele można osiągnąć dzięki ciężkiej pracy i niesłabnącej fascynacji nauką. Pacjenci, którym udało się uratować zdrowie i życie, są wdzięczni za jego poświęcenie i umiejętności.