Podsumowanie piątej edycji konkursu "Rowerowa Stolica Polski" w Koszalinie

Czwartkowy dzień w Urzędzie Miejskim w Koszalinie był wyjątkowy, ponieważ odbyło się podsumowanie piątej edycji popularnego konkursu „Rowerowa Stolica Polski”. To wydarzenie, prowadzone przez Prezydenta Piotra Jedlińskiego, było okazją do wręczenia nagród dla tych rowerzystów, którzy dla dobra miasta pokonali największą liczbę kilometrów.

Koszalin miał swojego rekordzistę – Jacka Zawiślaka, który w ciągu zaledwie 30 dni przejechał imponującą dystans, przekraczającą 2,7 tys. kilometrów. Jacek przyznał, że ta droga była dla niego fascynującą przygodą, a jego ulubionym szlakiem był odcinek Koszalin-Kołobrzeg.

Niezwykle aktywna w tym konkursie okazała się być również szkoła – Zespół Szkół nr 1, znany również jako Ekonom. W czerwcu uczniowie tej szkoły wraz z nauczycielami wspólnie przejechali 25 tysięcy km. Za ten sukces nagrodą będzie samoobsługowa stacja naprawy rowerów umieszczona przed budynkiem szkoły. Szymon Konefał, dyrektor ZS nr 1, zauważył, że ta inicjatywa przyczyniła się do zwiększenia liczby osób korzystających z rowerów wśród uczniów i nauczycieli. Dodatkowo zapewnił, że stacja będzie bardzo przydatna dla lokalnej społeczności.

Podczas uroczystości Prezydent Koszalina, Piotr Jedliński, dał do zrozumienia, że miasto planuje kolejne inwestycje dotyczące ścieżek rowerowych. Wskazał m.in. rejon Lubiatowa oraz okolice Jeziora Jamno jako przyszłe lokalizacje nowych tras. Zapewnił także, że po uzgodnieniach z marszałkiem będzie możliwe bezpieczne przejazdy ulicą Lubiatowską. Wskazał również na dodatkową trasę przez lasy do Polanowa.

W tegorocznym wydaniu konkursu „Rowerowa Stolica Polski” wzięło udział ponad 41 tysięcy rowerzystów z 62 różnych miast. Koszalin, pokonując niemal 80 tysiące kilometrów, uplasował się na 35 miejscu. Najwyższe wyróżnienie, Puchar „Rowerowej Stolicy Polski”, zdobyła Biała Podlaska – już po raz drugi.