Miasto ma sposób na oszczędzanie energii

Olbrzymie podwyżki cen prądu i gazu wymuszają zdecydowaną reakcję ze stron władz miasta. Podczas ostatniej konferencji Piotr Jedliński wymienił sposoby oszczędzania energii przez miasto.

We wtorek 11-go października 2022 br. w gabinecie Prezydenta Miasta Koszalina odbyła się konferencja prasowa na temat energii elektrycznej oraz cieplnej na okres zimowy na sezon 2022/2023.  

Już teraz na terenie całego Koszalina wprowadzone zostały ulgi w opłatach dla gastronomii (1 zł za 1m). Jak powiedział Jedliński, samorząd ma nadzieję, że ta forma pomocy ułatwi branży kulinarnej przetrwanie tego trudnego okresu. 

Miasto planuje także oszczędzać na różne sposoby m.in na wyłączeniu oświetlenia zewnętrznego na budynkach miejskich od godz. 22 do godz. 6.00 rano, rezygnacji z Sylwestra oraz Jarmarku, zakazie dogrzewania pomieszczeń miejskich przy pomocy dodatkowych emiterów ciepła, zmniejszeniu ilości małego sprzętu AGD w Urzędach do minimum (czajniki tylko w pomieszczeniach socjalnych), wprowadzeniu czujników ruchu ograniczających oświetlenie nieużywanych ciągów komunikacyjnych, wieczornym i weekendowym obniżaniu temperatury w miejskich budynkach oraz sukcesywnej wymianie oświetlenia na energooszczędne.

Sprawdź, jak w innych częściach Polski, gminy będą oszczędzać energię, na przykład Lubliniec lub Bytów. 

Samorząd czeka przede wszystkim na zapowiedziane przez rząd dwie ustawy związane z nowymi zasadami dystrybucji węgla oraz ustawa o zamrożeniu cen energii elektrycznej dla samorządów. Ustawa ta będzie również decydowała w jakimś zakresie o oszczędnościach miasta. Wiadomo, że będzie drożej, ale o ile… nie wiadomo.