Obchody Dnia Archiwisty

W piątek, 30-go września 2022 roku w siedzibie Archiwum Państwowego w Koszalinie został zorganizowany Dzień Archiwisty. Jak się okazało, spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta.

Uroczystości rozpoczęły się wystąpieniem dyrektorki Archiwum Państwowego w Koszalinie –  mgr Katarzyny Królczyk. Przywitała ona wszystkich obecnych, którzy zdecydowali przybyć się na obchody Dnia Archiwisty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Wojciech Kasprzyk – zastępca prezydenta miasta, dyrektor delegatury zachodniopomorskich delegatur Archiwów Państwowych oraz darczyńcy wspierający koszalińskie Archiwum. Następnie odbyły się ciekawe wykłady i prelekcje.

Dzień Archiwisty to stosunkowo nowe święto, które zostało ustanowione w 2019 roku przez naczelnego dyrektora archiwów państwowych. Nie ma ono jednak tak bogatej tradycji, jak Międzynarodowy Dzień Archiwów, jednak zyskuje ono na popularności wśród społeczeństwa. Jest to święto osób, które są pasjonatami, które czują potrzebę, aby w swoim małym domowym zaciszu zabezpieczać pamiątki z przeszłości. Jak widać, nie trzeba być urzędnikiem państwowym, aby świętować Dzień Archiwisty. To święto dla każdego, kto szanuje historię oraz artefakty.