Latem z nadciśnieniem – jak prawidłowo przyjmować leki i dbać o nawodnienie organizmu

W okresie letnim, osoby borykające się z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi powinny przykładać szczególną wagę do utrzymania właściwego bilansu płynów w organizmie. Wszyscy pacjenci korzystający z terapii diuretykami, tzw. lekami moczopędnymi, używanymi do walki z nadciśnieniem, obrzękami czy niewydolnością serca, muszą zadbać o odpowiednie nawodnienie ciała. Diuretyki ułatwiają eliminację soli i wody przez nerki, co podczas upałów może skutkować odwodnieniem. Zdaniem Dr Katarzyny Molędy-Krawiec, dyrektor ds. farmacji American Heart of Poland, konieczne jest zachowanie ostrożności przede wszystkim przez starszych pacjentów i osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi stosujące leki moczopędne.

Diuretyki oddziałują na różne segmenty nefronu – podstawowej jednostki funkcjonalnej nerki, intensyfikując produkcję moczu. Ich specyfika działania pozwala na podział na trzy kluczowe kategorie: diuretyki pętlowe (np. furosemid) – działające na pętlę Henlego, powodujące zwiększone wydalanie sodu, potasu, chloru i wody; diuretyki tiazydowe (np. hydrochlorotiazyd) – oddziałujące na kanalik dalszy i skutkujące umiarkowanym wzrostem eliminacji sodu i wody oraz diuretyki oszczędzające potas (np. spironolakton) – wpływające na kanalik zbiorczy i zwiększające wydalanie sodu i wody, lecz pozostawiające potas – wyjaśnia dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec.

W upalne dni serca ludzi pracują intensywniej, naczynia krwionośne się rozszerzają, ciała zaczynają się pocić, to wszystko ma na celu dostarczyć więcej krwi do skóry i uniknąć przegrzania organizmu. Każdy rodzaj diuretyków może skutkować zwiększoną utratą płynów i elektrolitów, co jest niezwykle ryzykowne w czasie upałów – alarmuje specjalistka z American Heart of Poland.

Odwodnienie podczas upałów może objawiać się poprzez takie symptomy jak suchość w ustach i pragnienie, zmniejszoną ilość moczu, zmęczenie i osłabienie wynikające z niedoboru elektrolitów czy zawroty głowy i omdlenia spowodowane obniżonym ciśnieniem krwi. Może występować również skurcze mięśni związane z utratą elektrolitów, zwłaszcza potasu i magnezu – informuje dr n. farm. Katarzyna Molęda-Krawiec, American Heart of Poland.

Zaleca się spożywanie dwóch do trzech litrów płynów w ciągu dnia. Uczucie pragnienia to sygnał o 5-procentowym odwodnieniu organizmu. Jeśli poziom odwodnienia wzrośnie o kolejne kilka procent, stan ten może stać się niebezpieczny. Dlatego tak istotne jest regularne picie wody, szczególnie dla pacjentów przyjmujących diuretyki.

Sposobami na zapobieganie odwodnieniu są m.in. picie dużej ilości wody, unikanie alkoholu i kofeiny oraz spożywanie produktów bogatych w elektrolity jak banany, pomarańcze czy szpinak.

W przypadku problemu z zatrzymywaniem wody w nogach, wynikającego z faktu, że krew w naszym ciele przemieszcza się z żył nóg do serca przeciwko sile grawitacji, pomocne może być leżenie z podniesionymi nogami, co ułatwi odpływ krwi.