Ferie zimowe – jak bezpiecznie spędzić ten czas? Porady koszalińskiej policji

Koszalińscy stróże prawa przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie nadchodzących ferii zimowych, które są okresem oczekiwania dla dzieci i młodzieży. W tym czasie wiele osób korzysta z możliwości do aktywnego wypoczynku i wyjazdów. Dlatego też, koszalińska policja nieustannie organizuje spotkania szkolne, mające na celu utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania.

Ferie zimowe to moment radości i odpoczynku dla młodszych, ale także to okres, kiedy policjanci intensywnie pracują dla ich bezpieczeństwa. Od kilku tygodni funkcjonariusze odwiedzają szkoły na terenie powiatu koszalińskiego, prowadząc rozmowy na temat bezpieczeństwa i ostrożności podczas różnorodnych form spędzania wolnego czasu. Podczas tych spotkań, mundurowi przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się i zachowania w domu, na podwórku, drodze czy lodzie, a także w internecie.

Podczas swoich prelekcji, policjanci skupiają się na kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa: zabawy powinny miejsce w bezpiecznych przestrzeniach, z dala od ulic i zbiorników wodnych; informowanie rodziców lub opiekunów o swoim miejscu pobytu, towarzystwie i planowanym czasie powrotu; konieczność używania elementów odblaskowych po zmroku i poruszania się po chodniku; a także zabieranie naładowanego telefonu podczas pieszych wypraw w razie potrzeby kontaktu z służbami ratunkowymi.

Koszalińska policja apeluje do rodziców wysyłających swoje dzieci na zorganizowane wyjazdy, aby dokładnie sprawdzić organizatora oraz upewnić się, że wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty.

Podczas wyjazdu na narty z dzieckiem, nadrzędną kwestią jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki. Dzieci nie powinny poruszać się samodzielnie po stoku, a wybrana trasa powinna być dostosowana do ich umiejętności. Kask jest obowiązkowy dla osób poniżej 16. roku życia, choć policjanci apelują o jego noszenie przez wszystkich narciarzy.

Policja przypomina również o bezpieczeństwie domu podczas wyjazdu na ferie. Najlepiej poprosić sąsiada lub zaufaną osobę o dbanie o dom czy mieszkanie, odbieranie korespondencji i zamykanie drzwi czy okien. Przed wyjazdem warto wyłączyć dopływ wody i gazu do domu i pomieszczeń gospodarczych oraz zdeponować cenne przedmioty w banku. Inwestycja w bezpieczeństwo, jak rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu jest zawsze opłacalna. Policja ostrzega również przed publikowaniem zdjęć z ferii na profilach społecznościowych przed powrotem do domu, ponieważ mogą one stać się źródłem informacji dla potencjalnych złodziei.