Modernizowanie infrastruktury kolejowej: nowe przystanki w Koszalinie

We wtorek, trudny do przewiezienia sprzęt dotarł do miejsca przeznaczenia. Następnego dnia od rana, maszyny rozpoczęły działanie na terenie, który ma zostać poziomowany. Plan zakłada, że przed końcem bieżącego roku w Koszalinie zostaną zbudowane dwa nowe przystanki kolejowe.

„Koszalin Politechnika” – tak nazywać się będzie jeden z nich, a jego lokalizacja przewidziana jest w pobliżu wiaduktu kolejowego przy ulicy Batalionów Chłopskich. Drugi przystanek, o nazwie „Koszalin Wschód”, znajdzie się blisko wiaduktu drogowego przy ulicy Władysława IV. To właśnie tam, budowlańcy rozpoczęli swoją pracę w środę. Prace mają być prowadzone tak, aby nie zakłócać ruchu pociągów, a ich zakończenie planowane jest na grudzień 2023 roku.

Jak powiedział nam Bartosz Pietrzykowski, członek zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, perony zostaną zbudowane według najnowszych standardów. Oznacza to, że będą one oświetlone i dostosowane do potrzeb podróżnych – ich wysokość umożliwi łatwe wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Na peronach znajdą się także wiaty i ławki, a osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się będą mogły korzystać z pochylni i ścieżek naprowadzających. Dodatkowo, obok peronów pojawią się stojaki na rowery.

Całość projektu jest finansowana z rządowego programu budowy i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Przewidywany koszt inwestycji wyniesie ponad 7 milionów złotych.

Inne planowane przystanki to Kołobrzeg Zachód, który zostanie umiejscowiony przy ulicy Grzybowskiej oraz Kołobrzeg Wschód, gdzie jeden peron będzie zlokalizowany przy ulicy Fredry (dla linii 402 Koszalin – Goleniów), a drugi peron przy ulicy Koszalińskiej (dla linii 404 Szczecinek – Kołobrzeg). Dodatkowo, powstanie przystanek Świdwin Zamek, usytuowany w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ulicy Niedziałkowskiego.