AGRO-BUD skutecznie walczy z inwazyjnym barszczem Sosnowskiego na terenie Koszalina

Firma AGRO-BUD osiągnęła sukces w walce z niebezpiecznym barszczem Sosnowskiego, który stanowił zagrożenie dla obszarów zieleni należących do Gminy Miasto Koszalin. To przedsiębiorstwo było odpowiedzialne za zarządzanie tym projektem, który objął tereny pod nadzorem Prezydenta Miasta oraz jednostek miejskich.

W ramach finansowania tego kluczowego zadania, firma otrzymała dotację od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wsparcie to stanowiło 75% całkowitych kosztów projektu, co przekłada się na kwotę 6.969,24 zł. Było to częścią szerszego programu pod nazwą „Usuwanie Barszczu Sosnowskiego z terenu Gminy Miasta Koszalin etap II”.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) jest gatunkiem rośliny zielnej należącym do rodziny selerowatych. Pochodzi on z regionu Kaukazu i został przeniesiony do środkowej i wschodniej Europy. Niestety, stał się tu rośliną inwazyjną, rozprzestrzeniając się na dużych obszarach i stwarzając wielkie wyzwania dla ekosystemu.

Kontakt z barszczem Sosnowskiego może prowadzić do poważnych oparzeń skórnych, które są jeszcze bardziej intensywne pod wpływem promieni słonecznych. Może to prowadzić do oparzeń II i III stopnia, a w najgorszych przypadkach nawet do martwicy skóry.