Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego 2024 – ogłoszenie przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w trzeciej edycji wydarzenia pod nazwą „Konkurs Tradycji Kulinarnych Pomorza Zachodniego” 2024. Głównym zamierzeniem organizatorów jest popularyzacja dziedzictwa kulinarnego regionu za pośrednictwem potraw przygotowywanych z lokalnych, tradycyjnych i regionalnych produktów żywnościowych.

Konkurs stanowi doskonałą okazję do prezentacji osiągnięć i tradycji kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz aktywizacji społeczności wiejskich, promując jednocześnie wykorzystanie lokalnej, tradycyjnej żywności. Ponadto, jest to doskonała platforma do identyfikacji regionalnego dziedzictwa kulinarnego i poszukiwania nowych produktów/potraw, które mogłyby trafić na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W konkursie mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa zachodniopomorskiego, wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, utworzone na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku, oraz stowarzyszenia zarejestrowane na terenie Pomorza Zachodniego. Swoje kulinarne umiejętności będą mogły zaprezentować 18 maja 2024 roku w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej.

Konkurs będzie przeprowadzany w dwóch kategoriach: kategorii I, gdzie do wyboru są zupa, przystawka lub danie główne, oraz kategorii II, skupiającej się na deserach lub wypiekach. Nagrody pieniężne oczekują na zwycięzców w obu kategoriach – od 1 miejsca (3 000,00 zł) do 3 miejsca (1 000,00 zł), a także dla uczestników zajmujących miejsca od IV do XVI (wartość wyróżnienia – 500,00 zł).

Aby wziąć udział w konkursie, należy prawidłowo wypełnić formularz zgłoszenia i przesłać go razem z załącznikami tradycyjną pocztą, pocztą elektroniczną lub osobiście dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 6 maja 2024 roku.