20 lat wzajemnej współpracy i przyjaźni: Polanów i Gedern świętują rocznicę partnerstwa

Ostatnie dni maja i początek czerwca tego roku były wyjątkowe dla 35-osobowej delegacji z Polanowa, która udała się do niemieckiego miasta Gedern. To właśnie tam, dwie dekady temu, została podpisana Umowa Partnerska. Wizyta miała miejsce od 30 maja do 2 czerwca i była odpowiedzią na zaproszenie Burmistrza Gedern Guido Kempel oraz Prezesa Stowarzyszenia Partnerskiego Gedern-Polanów Reinholda Landmanna.

Delegacja z Polanowa składała się z różnych osób, wśród których znaleźli się Burmistrz Grzegorz Lipski, Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Parszczyński, Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Partnerstwa Aleksandra Kalinowska oraz przedstawiciele radnych, sołtysów, oświaty, pracowników Urzędu Miejskiego i Kół Gospodyń Wiejskich.

Oficjalne obchody 20-lecia partnerstwa odbyły się w zamku w Gedern. Dla upamiętnienia tego momentu, Burmistrz Polanowa wręczył gospodarzom specjalnie wykonany emblemat 20-lecia partnerstwa stworzony przez lokalną firmę Woody Schody. Symbol ten stanowi odzwierciedlenie dwóch dekad współpracy i przyjaźni. Delegacja miała także okazję do zwiedzenia miejscowego liceum Gesamtschule, które współpracuje z ZSP w Polanowie od 2011 roku, a także malowniczego miasteczka Büdingen.

Partnerstwo między Polanowem a Gedern jest ukierunkowane na promowanie współpracy w ramach zjednoczonej Europy. W ciągu ostatnich 20 lat udało się zrealizować wiele projektów, w tym edukacyjne oraz wymiany młodzieży. Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy Burmistrz Lipski wystosował list do Brukseli z prośbą o pomoc w znalezieniu miasta partnerskiego. List ten trafił do Gedern za pośrednictwem Związku Miast i Gmin Hesji. Kolejne wizyty delegacji obu miast, które miały miejsce w 2000 roku, przyniosły rezultaty i zaowocowały wieloletnią współpracą.

Współpraca ta obejmowała między innymi wizytę strażaków z Gedern w Polanowie w sierpniu 2000 roku. Wtedy to symbolicznie połączone węże strażackie stały się symbolem relacji między miastami. Ponadto organizowane były Dni Europy, na które angażowano uczniów, nauczycieli, sportowców i przedstawicieli świata kultury. W 2003 roku powstały stowarzyszenia mające na celu wsparcie partnerstwa. Uroczystość podpisania deklaracji o współpracy miała miejsce dwukrotnie: najpierw w Gedern 19 czerwca 2004 roku, a następnie w Polanowie 9 października tego samego roku.

Obecnie, obchodząc 20-lecie partnerstwa, Gmina Polanów podkreśla korzyści wynikające z dwudziestoletniej współpracy i z nadzieją patrzy w przyszłość. Gedern, położone w Hesji, przyciąga turystów pięknymi krajobrazami, w tym malowniczymi wzgórzami i wygasłym wulkanem.