Zrównoważone dzielenie się tym, co mamy: sukces nowo otwartego punktu przy ul. Dworcowej

Nowo otwarty miejsce wymiany rzeczy na ul. Dworcowej, które zaczęło funkcjonować zaledwie miesiąc temu, stało się już popularne wśród kilkuset mieszkańców miasta. Zostało stworzone jako przestrzeń, gdzie ludzie mogą przekazać przedmioty o nienaruszonym stanie, takie jak odzież, zabawki, książki czy sprzęt kuchenny, a także bezpłatnie zaopatrzyć się w to, co jest im potrzebne.

Danuta Rzepińska, wolontariuszka ze Stowarzyszenia VivaMy, które prowadzi ten punkt wymiany, podkreśliła duże zainteresowanie i pozytywne nastawienie ludzi. Mówiła o tym, jak ludzie przynoszą wartościowe przedmioty do dalszego rozdania. Zauważyła również duże zapotrzebowanie na odzież dziecięcą.

Zarówno dawcy, jak i biorcy korzystający z punktu na ul. Dworcowej podkreślali, że taka inicjatywa była potrzebna w ich mieście od dłuższego czasu. Jak powiedziała jedna z korzystających z tego miejsca: „poprzez przekazywanie używanych ubrań innym osobom, zapobiegamy zanieczyszczeniu świata nadmierną ilością odpadów i dajemy tym przedmiotom drugie życie”.

Punkt wymiany jest otwarty w poniedziałki, wtorki i piątki między 10 a 13 oraz w środę od 13 do 17. Nie można tam jednak oddać przedmiotów wielkogabarytowych, żywności, bielizny i używanych butów. Wszystkie przekazywane rzeczy muszą być czyste.