XXI Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne dla Osób Niepełnosprawnych w Łazach

Nieprzerwanie od 21 lat, Łazy stają się miejscem spotkań osób niepełnosprawnych z całej Polski, które pragną rozwijać swoje pasje twórcze. Tegoroczna, dwudziesta pierwsza edycja Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych zgromadziła blisko 500 entuzjastów różnych form artystycznej ekspresji.

Uczestnicy przybyli z 30 różnych placówek zlokalizowanych w wielu zakątkach kraju. Wśród nich byli zarówno ci z pobliskich miast, jak i tacy, którzy pokonali długą drogę z tak odległych miejsc jak Katowice czy Kraków. Przez trzy dni, na warsztatach panował gwar kreatywności i radości z tworzenia.

Program warsztatów był bardzo różnorodny i dostosowany do potrzeb i umiejętności uczestników. Mieli oni okazję wykazać się pomysłowością w tworzeniu „strining art”, czyli prac wykonanych za pomocą sznurków. Drewniana sklejka posłużyła jako materiał do dekoracji breloków. Podczas warsztatów z nakrycia głowy powstawały oryginalne czapki i opaski.

Uczestnicy mieli również okazję spróbować swoich sił w sztuce pirografii, to jest wypalaniu różnych wzorów na drewnie. Nie zabrakło także warsztatów z wykorzystaniem lawendy do tworzenia różnego rodzaju dekoracji czy pachnących dodatków. Finiszem trzydniowych warsztatów były sesje arteterapeutyczne, które przez proces tworzenia sztuki pomagają w terapii.