Wspólne sprzątanie dziecięcych grobów na cmentarzu w Koszalinie

W obliczu zbliżającego się 1 listopada, na czterech kwartałach pełnych dziecięcych grobów w Koszalinie, konieczne jest przeprowadzenie gruntownego sprzątania. Wywołało to reakcję ze strony uczniów z różnych szkół rozsianych po całym regionie, którzy odpowiedzieli na apel o wsparcie.

Agata Madalińska-Zając, zarządzająca Komunalnym Cmentarzem w Koszalinie, wyraziła smutek z powodu braku należytej opieki nad większością tych grobów. Zaznaczyła jednak, że pomimo tego nie zamierzają ich likwidować. Co roku można liczyć na wolontariuszy, którzy z radością podejmują się zadania uporządkowania tych miejsc. W tym roku pomoc nadeszła między innymi od Rycerzy Kolumba oraz sportowców. Ponadto, po wystosowaniu apelu do szkół, otrzymali dużo więcej odpowiedzi niż oczekiwano. Wyraziła wdzięczność za tak duże zaangażowanie.

Uczniowie ze szkoły w Boninie byli pierwszymi, którzy podjęli się sprzątania tych kwartałów w poniedziałek. W następnych dniach dołączą do nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, następnie ponownie szkoła w Boninie, a także młodzież ze szkół specjalnych. Kierownik cmentarza wyraziła wdzięczność i zachęciła do dalszej współpracy, podkreślając, że do 1 listopada jest jeszcze trochę czasu. Poinformowała także, że w najbliższy weekend cmentarz będzie nieczynny dla ruchu kołowego od godziny 6 do 14. W sobotę i niedzielę planowane jest sprzątanie alejek cmentarnych oraz odbiór odpadów po uporządkowaniu grobów.

W międzyczasie odwiedzający groby składali skargi na brak wody na terenie cmentarza. Kierownik cmentarza przy naszej obecności sprawdziła dostępność wody, otwierając kran przy głównej alei. Zauważyła jednak, że jeśli warunki pogodowe zmienią się i temperatura spadnie poniżej zera, dostęp do wody faktycznie zostanie ograniczony.