Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie startuje z nowymi programami ekologicznymi

Do województwa zachodniopomorskiego trafiły dwie nowe inicjatywy ekologiczne, kierowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Szczecinie. Programy, pod nazwami Szkolny EkoOgród i Fundusz Ekologii, mają na celu promowanie postaw proekologicznych wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

Program Szkolny EkoOgród przewiduje pomoc finansową dla szkół podstawowych oraz przedszkoli w wysokości do 150 tysięcy złotych. Celem jest budowa ogrodów edukacyjnych działających przez cały rok, skupiających się na kształceniu dzieci w zakresie ochrony środowiska. Marek Subocz, prezes WFOŚiGW w Szczecinie podkreśla, że program chce inspirować do tworzenia tzw. infokiosków – miejsc, gdzie młodzi ludzie mogliby zyskać praktyczną wiedzę o ekologii.

Tymczasem Fundusz Ekologii to inicjatywa skierowana do szkół, które mogą ubiegać się o granty w wysokości 8 tysięcy złotych. Środki te mają służyć realizacji różnych działań związanych z ekologią – od organizacji pikników czy happeningów, po zakup materiałów dydaktycznych.

Programy te zdobyły poparcie Czesława Hoca, posła Prawa i Sprawiedliwości z Kołobrzegu, który podkreśla, że inicjatywy te przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska, ale także do promocji zdrowego stylu życia. W jego ocenie, rozwijanie świadomości ekologicznej od najmłodszych lat jest kluczowe.

Zainteresowane placówki mają czas na składanie wniosków do programu Szkolne EkoOgrody do 9 października – w przypadku Funduszu Ekologii termin kończy się z końcem listopada. Na realizację obu programów dostępne jest po milion złotych.