Warsztaty integracyjno-artystyczne dla osób z niesprawnością umysłową

W dniach 14-16 września 2022 r., Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Koszalinie po raz kolejny zorganizowało warsztaty integracyjno – artystyczne, które sławę zdobyły w całej Polsce.

Już po raz dwudziesty odbyły się warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnością. Wydarzenie to z roku na rok przyciąga coraz artystów oraz osób aktywnie działających twórczo. Od dwudziestu lat do Łaz koło Koszalina przybywają uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Szkolno- Wychowawczych oraz członkowie stowarzyszeń.

Celem warsztatów jest komunikacja osób sprawnych i niepełnosprawnych za pomocą języka sztuki, czyli tej dziedziny życia, w której nie ma żadnych barier. Podobna wrażliwość na piękno i postrzeganie rzeczywistości poprzez sztukę okazuje się linią łączącą oba światy. Wspólne artystyczne tworzenie obniża poziom stereotypów i uprzedzeń wobec osób z niepełnosprawnością, ponieważ okazuje się, że każdy może mieć własny styl, zainteresowania, wyobraźnię i talent.

Jak wyglądały tegoroczne warsztaty?

W tym roku do Łaz przybyło około 440 osób z wszystkich województw kraju. Wydarzenie trwało trzy dni, podczas których można było skorzystać z wielu artystycznych warsztatów m.in. wykonywanie wianków, ozdób boho na drzwi, warsztatów filmowych czy fotograficznych. Występowały także okoliczne zespoły muzyczne oraz taneczne. 

Ponieważ tegoroczna edycja była jubileuszowa, plener miał również ogromny tort składający się z 500 babeczek. Na zakończenie imprezy zostały wręczone nagrody oraz puchary, które wzbudziły wielkie wzruszenie wśród nagrodzonych gości. Puchary i nagrody zostały ufundowane przez zaprzyjaźnione firmy oraz lokalne władze.