Szczeglino: trwa matematyczny Hokus-Pokus

W Szczeglinie trwa wyjątkowy konkurs dla uczniów tamtejszej Szkoły podstawowej. Dowodzi on, że matematyka wcale nie musi być nudna.

Mimo trwającej zdalnej nauki uczniowie wcale nie stracili zapału do nauki. Wręcz przeciwnie. Dowodzi tego liczny udział w konkursie „Matematyczny Hokus-Pokus”, w którym nauka łączy się z zabawą.

Wszystko jest możliwe, dzięki dofinansowaniu jakie Stowarzyszenie „Refugium” otrzymało od Fundacji mBanku. Konkurs odbywa się w ramach projektu edukacyjnego. Jego pierwszy etap zaczął się na stronie www.matzoo.pl. W dalszym etapie będzie miała miejsce prezentacja zakupionych z uzyskanych funduszy pomocy do nauki głownie geometrii ale i projektów dydaktycznych.

Jednym z zadań stawianych uczniom będzie zaprojektowanie i przygotowanie autorskich i oryginalnych gier planszowych bądź karcianych. Mogą to być zarówno gry logiczne, ekonomiczne jak i inne, tutaj nic nie stanowi ograniczenia poza pomysłowością uczniów. Na koniec etapu w ramach projektu uczniowie poznają podstawowe zasady szachów. Reguły królewskiej gry przedstawi dzieciom miejscowy nauczyciel matematyki, Mirosław Mielczarski, który ma na swoim koncie wielokrotne zwycięstwa w turniejach szachowych, tak krajowych jak i międzynarodowych. W finale realizacji projektu uczestniczący w nim uczniowie będą musieli sporządzić do wcześniej przygotowanych przez siebie zestawów zdrowych potraw w oparciu o koszty użytych w nich produktów.

Spotkania w ramach projektu przebiegają za pośrednictwem aplikacji Teams, choć część uczniów przyjeżdża do szkoły osobiście, aby bezpośrednio zaprezentować na miejscu swoje matematyczne umiejętności. Aktualnie w ramach konkursu „Matematyczny Hokus-Pokus” ciągle trwają. Część z nich już jest za nami, a kolejne są przygotowywane przez nauczycieli.