Sterowiec NATO nad polskim Pomorzem – to ćwiczenia, a nie naruszenie przestrzeni powietrznej

Na niebie nad Pomorzem można zaobserwować biały sterowiec. Już odnotowano jego obecność w okolicach Ustki oraz Koszalina. Nie jest to jednak niespodziewany gość w naszej przestrzeni powietrznej, ale jednostka NATO, która wykonuje wcześniej zaplanowane manewry.

„Głos Koszaliński” otrzymał informację od rzecznika prasowego koszalińskiego 8. Pułku Przeciwlotniczego, Michała Róga, że lewitujący nad Koszalinem sterowiec jest częścią sił powietrznych krajów biorących udział w sojuszniczych ćwiczeniach NATO. Stacja radiowa RMF FM dowiedziała się, że sterowiec stanowi element międzynarodowych manewrów sił NATO, z udziałem również żołnierzy z Polskich Sił Zbrojnych.

Róg podczas rozmowy z lokalnymi dziennikarzami dodał: „Ćwiczenia są zaplanowane i potrwają jeszcze dwa tygodnie. W tym czasie można oczekiwać, że sterowiec będzie kontynuować swoje loty nad Koszalinem”. Te ćwiczenia to szeroko zakrojona operacja, której realizacja ma miejsce nie tylko na terytorium Polski, ale także w innych krajach Europy.

Oprócz Koszalina, obecność sterowca odnotowano również w kilku innych miejscach na pomorskim wybrzeżu, takich jak m.in. Ustka, Dębina czy Rowy.