Rekordowa liczba interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie

Sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (HEMS) w Koszalinie wyróżniła się w tym roku, osiągając nowy rekord w liczbie przeprowadzonych operacji ratunkowych. W okresie od 1 czerwca do 5 września, śmigłowiec ratowniczy odpowiadał na zgłoszenia 197 razy.

W trakcie minionych trzech miesięcy, załoga śmigłowca udzieliła pomocy medycznej dla 161 osób. Z tej grupy, 107 pacjentów zostało przetransportowanych do szpitali za pomocą śmigłowca. Podział zdarzeń był następujący: 100 interwencji dotyczyło nagłych sytuacji, 82 stanów chorobowych, a 15 to były transporty między szpitalami.

Załoga HEMS najczęściej reagowała na wezwania do osób po udarach (35 razy) oraz do tych, które doświadczyły nagłego zatrzymania krążenia (22). 29 razy śmigłowiec udzielał pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wypadków drogowych. Inne zgłoszenia obejmowały przypadki upadku z wysokości (8), zawału serca (7), czy oparzenia (6). Wszystko to utrzymuje się na podobnym poziomie jak w 2022 roku.

W ciągu całego roku, załoga z Koszalina spędziła łącznie 153 godziny w powietrzu realizując swoje misje.

Chociaż baza HEMS w Koszalinie pozostanie sezonową bazą również w roku 2024, już teraz prowadzone są prace nad stworzeniem stałej bazy na terenie byłej strzelnicy wojskowej.