Przebiegłe oszustwo na seniorze zakończone kwotą 60 tysięcy złotych. Sąd aresztuje domniemanych sprawców.

Podstawowym założeniem przestępstwa było podszywanie się pod funkcjonariuszy policji, co doprowadziło do wyłudzenia od 87-letniego mężczyzny sumy 60 tysięcy złotych. Incydent zaczął się od telefonicznego kontaktu ze starszym panem, kiedy to rzekomy stróż prawa powiedział mu, że tylko przekazanie tej kwoty uratuje jego syna, który rzekomo spowodował wypadek drogowy, przed konsekwencjami tego czynu. Przy tej okazji warto przypomnieć opinii publicznej, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o pieniądze – bądźmy więc zawsze na baczności i nie oddawajmy łatwo naszych ciężko zarobionych oszczędności.

Gdy sprawa doszła do miejskiej komendy policji w Koszalinie, rozpoczęły się natychmiastowe działania. Jak się okazało, do pokrzywdzonego 87-latka zadzwonił obcy mężczyzna, który twierdził, że jest policjantem. W czasie rozmowy poinformował starszego mężczyznę, że jego syn stoi za wypadkiem samochodowym i został zatrzymany, a jedynym sposobem na uniknięcie konsekwencji jest wpłacenie kaucji. Chcąc pomóc synowi, senior nie podejrzewał żadnego oszustwa i przekazał pieniądze nieznajomemu, który pojawił się u niego w domu krótko po rozmowie telefonicznej. Dopiero po konsultacji z rodziną, 87-latek zdawał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa.

Następnie policjanci z koszalińskiej komendy podjęli działania. Dzięki szybkim działaniom operacyjnym udało się namierzyć sprawców. Pomocny w tym przypadku okazał się również rysopis dostarczony przez pokrzywdzonego. Następnego dnia po zdarzeniu doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn w wieku 23 i 24 lat, którzy następnie zostali umieszczeni w areszcie policyjnym.

Po zebraniu dowodów obaj mężczyźni zostali oskarżeni o oszustwo. Sąd Rejonowy w Koszalinie, po zapoznaniu się z materiałami zgromadzonymi w tej sprawie, zdecydował o aresztowaniu mężczyzn na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo może im grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W związku z powyższym, funkcjonariusze apelują o rozmowę ze starszymi członkami rodziny, przypomnienie im o sposobach, jakimi posługują się oszuści i przygotowanie ich na to, jak powinni reagować na tego typu telefony. Policjanci zwracają się do seniorów z prośbą o ostrożność podczas kontaktów z nieznajomymi, zwłaszcza tymi, którzy dzwonią do nich przez telefon.