Pomoc drogowa. Jak sobie radzić ze zdarzeniami na drodze?

Pomoc drogowa – usługi świadczone kierowcom

Usługi świadczone przez pomoc drogową różnią się w zależności od wybranej firmy. Jako Całodobowa Pomoc Drogowa Marek Okuniewicz działamy na terenie Koszalina i okolic, wspierając kierowców przy rozmaitych usterkach pojazdów. Zajmujemy się między innymi holowaniem, wymianą opon, czy dowozem paliwa na miejsce zdarzenia. Na czym polegają poszczególne usługi, z których można skorzystać na drodze?

Holowanie pojazdów

Kierowcy mogą zgłaszać się do pomocy drogowej w sprawie holowania pojazdów. Usługa może dotyczyć zarówno lekko, jak i ciężko uszkodzonych samochodów. Laweta kierowana jest na miejsce wskazane przez klienta – zwykle to miejsce kolizji, wypadku lub stłuczki. Pracownicy pomocy drogowej zajmują się zabezpieczeniem pojazdu na czas transportu i przewiezieniem go pod wskazany adres. Na życzenie kierowcy samochód może zostać przetransportowany do mechanika, którego polecą mu pracownicy autopomocy.

Wymiana opon

Trasy o różnej długości mogą skończyć się przestojem z powodu uszkodzonej opony. Także naprawą tego typu usterek zajmują się fachowcy z pomocy drogowej. Na miejsce zdarzenia zabierany jest niezbędny sprzęt, taki jak podnośniki i klucze do kół. Kierowcy, którzy z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie naprawić usterki, mogą liczyć na pomoc specjalistów. Wymiana opony trwa kilka minut, a samochód jest gotowy do dalszej podróży.

Również wymiana opon należy do usług świadczonych przez pomoc drogową.

Odpalanie silnika

Problem z rozruchem silnika pojawia się zwykle zimą. Niższa pojemność akumulatora jest spowodowana spadkiem temperatur powietrza, co przekłada się na kłopoty z odpaleniem samochodu. Wystąpienie problemu z uruchomieniem auta warto zgłosić specjalistom z pomocy drogowej. Ich wsparcie polega wówczas na podpięciu rozładowanej baterii do prądu z innego pojazdu. Używa się do tego kabli, które dostarczają do akumulatora dawkę energii niezbędną do uruchomienia maszyny. Naprawa pojazdu trwa krótko i kończy się jego gotowością do dalszej jazdy.

Dowóz paliwa

Jednym z popularniejszych zdarzeń drogowych jest unieruchomienie pojazdu z powodu braku paliwa. Może do tego dojść zarówno w wyniku awarii, jak i roztargnienia. Pusty bak jest problematyczny zwłaszcza z dala od stacji benzynowej lub gdy w bagażniku nie ma kanistra, w którym można byłoby przetransportować brakujące paliwo. Telefon do pomocy drogowej rozwiązuje ten kłopot. Na miejsce zdarzenia przywieziona jest odpowiednia ilość benzyny. Kierowca może dzięki temu bezpiecznie dotrzeć do pobliskiej stacji benzynowej i uzupełnić brakujące zapasy paliwa.

Awaryjne otwieranie

Pomoc drogowa przydaje się także w sytuacji, gdy klucze do samochodu zostaną zatrzaśnięte we wnętrzu pojazdu. Usługa awaryjnego otwierania drzwi świadczona jest w rozmaitych modelach samochodów – zarówno starszych, jak i nowszych. Ślusarz z pomocy drogowej wykonuje swoją pracę z zachowaniem wysokiej ostrożności. Wszystko po to, by nie uszkodzić karoserii i lakieru otwieranego pojazdu. Kierowców zmagających się z tym problemem w okolicach Koszalina zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

Nie daj się zaskoczyć przez zdarzenie drogowe

Świadomość tego, jak postępować w awaryjnych sytuacjach drogowych może pomóc w poradzeniu sobie z nimi. Zanim na miejscu zdarzenia pojawi się pomoc drogowa możesz zabezpieczyć okolicę i przygotować pojazd do obsługi przez fachowców. Samodzielne działanie można podjąć między innymi w przypadku holowania pojazdu oraz zatrzaśnięcia kluczyków.

Samochód, który odmówił posłuszeństwa w czasie trasy można odholować na pobliski parking, gdzie dojedzie pomoc drogowa. Holowany pojazd powinien zostać oznaczony przez trójkąt ostrzegawczy, umieszczony z lewej strony pojazdu. Podczas złej widoczności lub holowania po zmroku, konieczne będzie włączenie świateł pozycyjnych. Do holowanych aut trzeba przyczepić specjalną linę o długości ok. 4-6m. Należy ją zaczepić o hak lub ucho holownicze. Podczas jazdy trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności – lina powinna być napięta, a kierowcy muszą sygnalizować zmianę pasa ruchu przez oba pojazdy. Po doprowadzeniu uszkodzonego samochodu na zatoczkę lub parking można oczekiwać na pomoc drogową, która zwykle podejmuje się wykonania usługi bez względu na porę dnia.

Firmy świadczące usługi z zakresu pomocy drogowej pracują zwykle całodobowo.

Co robić w przypadku, gdy w samochodzie zostaną zatrzaśnięte kluczyki? W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy do pojazdu nie można się dostać w inny sposób. Sprawdź, czy klapa od bagażnika została poprawnie zamknięta. Jeśli nie, otwórz ją i zabierz kluczyki z samochodu odsuwając tylne siedzenie. Właściciele nowoczesnych aut mają szansę na otwarcie drzwi bez użycia kluczy – na cyfrowe odblokowanie samochodu pozwalają specjalne aplikacje mobilne. Warto też przemyśleć, czy w domu nie znajdują się zapasowe kluczyki do pojazdu. Dzięki nim uda się otworzyć zamknięte drzwi. W przypadku wyczerpania powyższych możliwości nie obejdzie się bez wezwania fachowców. Drzwi nie warto demontować na własną rękę, by nie uszkodzić karoserii.

Jak postępować na miejscu wypadku?

Do unieruchomienia pojazdu może dojść na drodze uczęszczanej przez innych kierowców. Wówczas pamiętać należy o zachowaniu ostrożności i właściwym zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przed postawieniem na drodze trójkąta ostrzegawczego osoba udzielająca pomocy powinna zadbać o własne bezpieczeństwo. Po założeniu kamizelki odblaskowej można przystąpić do oględzin miejsca wypadku, rozstawienia trójkąta ostrzegawczego i wezwania odpowiednich służb. Jeśli to konieczne, należy przystąpić do udzielania pomocy osobom poszkodowanym.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym i załóż kamizelkę odblaskową.

W przypadku wystąpienia awaryjnych sytuacji na drodze dobrze zadzwonić po specjalistów. Pracownicy pomocy drogowej zajmą się nie tylko usunięciem usterki, ale także doradztwem i zadbaniem o bezpieczeństwo pasażerów uszkodzonego samochodu. Kierowców z okolic Koszalina zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – Całodobowa Pomoc Drogowa Marek Okuniewicz to kompleksowe wsparcie przy awariach drogowych.

Całodobowa Pomoc Drogowa
Marek Okuniewicz
Kościelna 17 Kretomino
75-900 Koszalin
telefon: +48 604 285 303