owczarek-niemiecki

Policja z Koszalina zyskała nowego psa do poszukiwania zwłok

Rysiek to czworonożny funkcjonariusz policji, który pełni swoją służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie. Jest jednym z czterech psów na terenie kraju, które specjalizują się w wyszukiwaniu zwłok. Rysiek niedawno zakończył swoje trzydniowe szkolenie dla ratowników z Grupy Podhalańskiej GOPR-u, a także dla policjantów z KWP we Wrocławiu i KWP w Szczecinie.

Pies był szkolony z jedenastoma innymi psami na terenie Beskidu Żywieckiego, gdzie sprawdzano posłuszeństwo i umiejętności w wykonywaniu zadań, jakie będą czekać na czworonogi w codziennej służbie. Ryśka i pozostałe psy szkolono na terenie kopalni w Osielcu i poligonie psów ratowniczych Grupy Podhalańskiej GOP. Podczas szkolenia sprawdzano psy pod kątem efektywności poszukiwań na terenach zamkniętych, otwartych i ciekach wodnych.

Rysiek to jeden z wyjątkowych psów, ponieważ posiada umiejętność wyszukiwania zwłok po zapachu, co potrafią tylko cztery psy w Polsce. Unikalność Ryśka polega na tym, że jego zdolności są zupełnie inne niż w przypadku psów tropiących i patrolujących. Psy tropiące idą za tropem, który pozostawiony jest na podłożu. Z kolei psy wyszukujące zwłoki łapią zapach unoszący się nad powierzchnią wody lub podłoża.

Ponadto, Rysiek dysponuje również znakomitymi umiejętnościami ratowniczymi i potrafi uratować tonące osoby. W takich przypadkach pies zawsze współpracuje z ratownikiem lub policjantem. A to oznacza, że Rysiek musiał przejść rozmaite szkolenia w towarzystwie przewodnika. W skład grupy czworonożnych funkcjonariuszy z Koszalina wchodzą także psy tropiące substancje odurzające i materiały wybuchowe.

Rysiek jest codziennie doglądany i pielęgnowany, a do tego otrzymuje wiele sympatii ze strony ratowników i policjantów. I podobnie jak wszystkie inne psy, które służą w szeregach policji, odznacza się znakomitym stanem zdrowia, instynktem do aportowania, a także określonym poziomem agresji, aby mógł służyć również jako pies obronny.