Operacja KAS i prokuratury przeciwko nielegalnej działalności hazardowej

Podczas śledztwa, prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) z Zachodniopomorskiego i Dolnośląskiego, doszło do aresztowania 27 osób. Sprawa dotyczyła członków grupy przestępczej, której działalność koncentrowała się na nielegalnym hazardzie. Od stycznia 2015 r. do grudnia 2017 r. grupa ta była odpowiedzialna za organizowanie nielegalnych gier hazardowych w 12 różnych województwach.

Krajowa Administracja Skarbowa z Zachodniopomorskiego i Dolnośląskiego otrzymała wsparcie od funkcjonariuszy z Lubuskiego i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Śledczy ustalili, że liderem grupy przestępczej był przedsiębiorca z Jeleniej Góry. Ten ostatni pełnił również rolę prezesa firm zajmujących się produkcją automatów do gier hazardowych oraz tworzeniem oprogramowania do nich.

Automaty, produkowane w kraju, były oficjalnie sprzedawane do krajów europejskich oraz afrykańskich. W rzeczywistości jednak były one wprowadzane do obrotu w Polsce, gdzie wykorzystywane były do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Członkowie grupy przestępczej koncentrowali się głównie na wyszukiwaniu odpowiednich miejsc do organizacji gier, instalacji automatów do gier oraz regularnym zabezpieczaniu pieniędzy z nich generowanych. Dochód z takiej działalności był następnie przekazywany liderowi grupy.

W wyniku prowadzonej działalności, członkowie tej grupy przestępczej zdobyli majątek o wartości prawie 40 mln zł. O podziale zysków decydował lider grupy. Na poczet przepadku korzyści uzyskanych z przestępstwa wobec lidera grupy, zastosowano zabezpieczenie majątkowe o wartości 12 mln zł. Podejrzanym w sprawie przedstawiono łącznie ponad 2 tysiące zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz organizowanie nielegalnych gier hazardowych.

22 podejrzanych spotkały środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, takie jak zakaz kontaktowania się między sobą i zakaz opuszczania kraju. Pięć osób, w tym lider grupy, zostało aresztowanych przez Sąd Rejonowy w Koszalinie na dwa miesiące na wniosek prokuratora. Śledztwo jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie.