Nowa odsłona koszalińskiej Galerii Ratusz

Galeria Ratusz zmienia się dla mieszkańców dostosowując się do zmiennych warunków i okoliczności. Wszystko po to aby przyciągać do siebie ciągle mieszkańców Koszalina.

W kończącym się roku Galeria Ratusz, podobnie jak w poprzednich latach, zyskała rzesze nowych sympatyków ale też i stałych bywalców. Ta znana wszystkim instytucja kultury mieści się na dwóch piętrach magistratu i w mijającym roku odchodziła 20-lecie swojego istnienia. Przez ten czas przewinęło się przez nią mnóstwo osób a prace wystawiali tu artyści reprezentujący różne pokolenia oraz środowiska. Odbywały się tu liczne wernisaże oraz spotkania z twórcami. Wielu zwiedzających pojawiało się tu niejako przy okazji wizyty w Urzędzie Miejskim.

Obecnie Galeria Ratusz to miejsce stałej ekspozycji sztuki współczesnej posiadającym coroczny plan wystawienniczy oraz bogaty dorobek. Przez dwie dekady niezmiennie prezentowała różnorakie prace malarskie, fotograficzne bądź graficzne wielu twórców, zarówno pochodzących z Koszalina jak i spoza niego. Gościła artystów koszalińskich oraz ich przyjaciół. Jej wieloletnią popularność i dobrą passę przerwała w roku jubileuszowym epidemia co uniemożliwiło organizację kolejnych wernisaży oraz uroczyste obchody jubileuszu. Choć się to nie udało to jednak Galeria nie mogła szczególnie zaakcentować tego roku i jego wyjątkowości. Zaprezentowano więc jubileuszowe logo zaprojektowane przez grafika Łukasza Waberskiego. Jest to twórca znany już koszalińskim środowisku. Wykonał bowiem w przeszłości oprawę graficzną dla Koszalińskiego Kongresu Kultury, a także projekt Koszalińskiego Grafiku Kultury. Zasiada też w redakcyjnym Almanachu Kultury Koszalińskiej

Z okazji jubileuszu, we współpracy ze Studiem 105 działającym przy koszalińskim Centrum Kultury 105, powstał też film przypominający widzom historię oraz dotychczasową działalność galerii. Wszyscy mają nadzieję, że kolejny rok pozwoli godnie i z rozmachem wejść w trzecią dekadę działalności, a Galeria Ratusz dalej będzie pozwalała wspólnie przeżywać emocje i obcować ze sztuką najwyższych lotów.