Najlepsze pralki 2023 — zestawienie polecanych modeli

Dziś trudno sobie wyobrazić mieszkanie bez pralki. Dzięki niej można bowiem w ciągu kilkudziesięciu minut wyprać wiele ubrań oraz innych materiałów i cieszyć się ich pięknym zapachem. Na którą pralkę warto postawić w 2023 roku? Sprawdź polecane przez nas modele i wybierz sprzęt dla siebie.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając pralkę?

Zanim poznasz sprawdzone pralki, dowiedz się, jakie są najważniejsze cechy tych urządzeń. Interesują Cię pralki w Koszalinie albo zupełnie innym miejscu? Zobacz dobre lokalne sklepy ze sprzętem AGD oraz strony internetowe.

Wymiary i sposób ładowania

Obecnie pralki ładowane od góry to mniej popularny rodzaj tych sprzętów. Do ich zalet można za to z pewnością zaliczyć niewielkie wymiary i stosunkowo niską cenę. Jeśli jednak masz w domu nieco więcej miejsca, zdecyduj się na pralkę ładowaną od frontu. Jej standardowa szerokość to 50 lub 60 cm, jednak są także dostępne modele slim. 

Pojemność

Ładowność pralki powinna być dopasowana przede wszystkim do liczby domowników. Single i pary mogą zdecydować się na urządzenia AGD o standardowej pojemności 5 lub 7 kilogramów, a w przypadku większych rodzin lepiej sprawdzą się modele dziewięcio- albo dziesięciokilogramowe.

Rodzaj silnika

Najnowocześniejsze sprzęty wykorzystują do swojej pracy silnik inwerterowy. Energia jest w nim wytwarzana za pomocą magnesów, dlatego rozwiązanie to jest bardzo ciche i energooszczędne. Funkcja ta przypadnie do gustu w szczególności mieszkańcom bloków.

Dostępne programy

Bardzo ważne przy wyborze pralki są także dostępne w niej programy i ich liczba. Zdecyduj, które z nich są dla Ciebie najważniejsze i zwracaj na nie uwagę podczas czytania specyfikacji oraz opisów.

Głośność pracy

W przypadku pralek ważna jest też głośność ich pracy. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeśli mieszkasz w bloku lub lubisz ustawiać pranie na noc. Zdecyduj się na model, który generuje hałas na poziomie poniżej 80 dB.

Energooszczędność

Producenci bardzo często podają informacje na temat średniego zużycia wody i prądu przez urządzenie. Jeżeli zależy Ci na oszczędnym sprzęcie, zwróć na to uwagę oraz wybierz model o wysokiej klasie energetycznej.

Popularne modele pralek w 2023 roku

Pralka Samsung WW90T534DAE

Jako pierwszą prezentujemy pralkę marki Samsung. Wyróżnia ją spora pojemność 9 kg i maksymalne obroty aż 1400 obr/min. Oferuje ona całą gamę dostępnych programów, z których najciekawszymi są EcoBubble, czyli funkcja skutecznego prania nawet w niskich temperaturach, higieniczna para do dezynfekcji ubrań, autodozowanie detergentów oraz kontrola ilości piany. 

Dużą zaletą tego urządzenia jest wbudowany silnik inwerterowy. Urządzenie działa więc oszczędnie, a przy tym bardzo cicho. Generowany przez nią hałas to zalewie 72 dB.

Pralka Whirlpool FFB 8258 BV PL

Kolejna polecana pralka to Whirlpool FFB 8258 BV PL. Jej maksymalna prędkość wirowania to 1200 obr/min, a bęben pomieści do 8 kilogramów ubrań. Charakterystyczną cechą pralek tej marki jest technologia 6. zmysł. Polega ona na dopasowywaniu optymalnych ustawień urządzenia do rodzaju i wielkości załadunku. Dzięki temu ubrania są nie tylko czyste i świeże, ale też bezpieczne. 

Możesz skorzystać także z innych dostępnych funkcji. Wiele z nich zawdzięcza swoje działanie parze wodnej. Nie musisz już wyciągać prania od razu po skończeniu cyklu, ponieważ zachowuje ono świeżość przez kolejne sześć godzin. Steam Refresh to zaś gwarancja odświeżonych ubrań, niemal całkowicie pozbawionych zagnieceń.

Pralka Gorenje WNHEI72SAS/PL

Wolisz nieco mniejszy model? Postaw na siedmiokilogramową pralkę Gorenje WNHEI72SAS/PL. Odznacza się ona wysoką klasą energetyczną i małym zużyciem wody, przy równoczesnej efektywności. Zapewnia ją maksymalna prędkość wirowania 1200 obr/min oraz silnik inwerterowy.

Jakie funkcje dodatkowe ma ta pralka? Dysponuje ona piętnastoma programami do wyboru. Ciekawym trybem jest SterilTub, czyli funkcja czyszczenia bębna i eliminowania większości bakterii z wnętrza pralki. Przydatny może być także Total WeightControl, który ustawia parametry prania do ilości ubrań w bębnie. Dzięki temu pracuje on efektywnie, cicho i oszczędnie.

Najlepsze pralki 2023 roku – podsumowanie

Pranie to czynność, którą wykonuje się co najmniej raz-dwa razy w tygodniu. Dobrej jakości pralka sprawi, że nie będziesz mieć z nim żadnych problemów, a specjalne tryby zadbają o bezpieczeństwo Twoich tkanin. Jeśli wybierzesz jeden z prezentowanych wyżej modeli, z pewnością się nie zawiedziesz. Pamiętaj jednak, że są to jedynie propozycje.

Chcesz, aby Twoje ubrania schły jeszcze szybciej? Rozwiązaniem jest kupno dobrej jakości suszarki do prania! W sklepach ze sprzętem znajdziesz je osobno lub w specjalnych zestawach z pralką. Jeśli nie masz w domu miejsca na kolejny sprzęt, rozważ także zakup pralko-suszarki, która łączy w sobie funkcje obu tych urządzeń.