machina-obleznicza

Machiny oblężnicze rozstawione na Pomorzu Zachodnim

Mieszkańcy Chwarszczan mają powody do dumy, ponieważ ich Festiwal Średniowiecznych Machin Oblężniczych ponownie cieszył się wielkim sukcesem. Była to już czwarta edycja tej średniowiecznej imprezy, na której można było podziwiać imponujące machiny z dawnych stuleci.

Podczas festiwalu, który już od 2018 roku cieszy się ogromnym powodzeniem, można było przenieść się w mroki średniowiecza, kiedy to wojennym światem rządziły potężne machiny oblężnicze. Uczestnicy imprezy mogli zachwycać się szczegółowymi replikami machin wojennych, wśród których znajdywały się wszystkie najpopularniejsze wynalazki bojowe tamtych czasów.

Na dużej przestrzeni rozstawiono takie cacka jak skorpion, arkbalista, onager, taran, trebusz, perrier i kusza wałowa. Pomiędzy tymi gigantycznymi machinami przewijali się eksperci i konstruktorzy replik, którzy z pasją opowiadali o przeznaczeniu każdego z tych antycznych wynalazków. Co więcej, zezwolono nawet na zaprezentowanie działania kilku z nich i oddaniu paru bezpiecznych strzałów.

Pomimo że machiny oblężnicze były gwoździem festiwalu, nie zabrakło też mniejszych atrakcji, takich jak wieża oblężnicza, bifa, czy bricola. Tutaj również można było dowiedzieć się wszystkiego na temat budowy i działania każdego z tych miniaturowych urządzeń bitewnych.

Cały festiwal powstał dzięki Programowi Społecznik, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 tys. złotych. Program Społecznik odpowiada za wszystkie edycje festiwalu, dzięki czemu Chwarszczany mogą pielęgnować swoją stosunkowo młodą, acz bardzo zachwycającą tradycję.