Koszalińska ulica Gdańska – pole minowe dla kierowców

Mieszkańcy Koszalina, zwłaszcza ci, którzy są kierowcami, zwracają uwagę na fatalny stan ulicy Gdańskiej. Często żartobliwie nazywany „Szwajcarską” ze względu na liczne dziury w nawierzchni przypominające ser szwajcarski, odcinek ten staje się coraz większym problemem. Coraz częściej zdarza się, że samochody utykają lub ulegają uszkodzeniu na tym koszmarnym fragmencie drogi. Nie jest to nowy problem, ponieważ kwestia ta była poruszana przez wiele tygodni.

Wielkość i ilość dziur na tej drodze jest alarmująca. Na kilku setkach metrów, po obu stronach jezdni można dostrzec zarówno małe jak i duże otwory, niektóre nawet o średnicy pół metra. Lista kierowców, których pojazdy ucierpiały z powodu tego stanu nawierzchni, jest niestety coraz dłuższa.

Urząd Miasta tłumaczy się tonącym ruchem ciężarówek spowodowanym ostatnimi pracami przy budowie węzła i drogi S6. Pojazdy te, ważące nawet 30 ton i przeładowane różnego rodzaju materiałami budowlanymi, przyczyniły się do szybszego zniszczenia nawierzchni.

Problem stanu drogi na „Szwajcarskiej” jest jeszcze bardziej złożony ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia, co utrudnia zauważenie dziur. W okresie letnim podwykonawca pracujący przy budowie S6 uszkodził kabel zasilający latarnie, co pogorszyło warunki jazdy po zmroku.

Zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu w Koszalinie, Marcin Żełabowski, zdaje sobie sprawę z problemu. – Otrzymaliśmy wiele sygnałów od kierowców, że stan nawierzchni jeszcze się pogorszył – mówi. – Nasza ekipa jest już na miejscu i pracuje nad poprawą oznaczenia tego odcinka oraz naprawą nowo powstałych dziur.

Jednakże, problem z oświetleniem nadal pozostaje nierozwiązany. – Staramy się znaleźć uszkodzenie kabla zasilającego latarnie i mamy nadzieję, że jak najszybciej uda nam się przywrócić oświetlenie – wyjaśnia. Zaznacza również, jak ważne jest dla kierowców przestrzeganie limitów prędkości na tym odcinku. Limit prędkości wynosi tam 40 i 20 kilometrów na godzinę.

Mimo wszystkich tych problemów, nie ma jeszcze planów na kompleksowy remont tego odcinka w najbliższych miesiącach.